statystyki

Jak można zmniejszyć koszty zatrudnienia pracowników

autor: Jan Ludwikowski21.03.2016, 17:00
bezrobocie, praca, rekrutacja

Status studentów i uczniów pozostał jednak bez zmian – nie podlegają one ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu umowy-zlecenia.źródło: ShutterStock

Pracodawca jest zobowiązany wypłacić podwładnym pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, które za pełen etat wynosi obecnie 1850 zł. Przełożony musi także opłacać składki z własnej kieszeni. Ich wysokość zależy od ustalonych zarobków. Istnieje jednak możliwość ograniczenia wydatków.

Czy za studenta na zleceniu trzeba opłacać ZUS

Postanowiłem zatrudnić kilku studentów na umowę-zlecenie – pisze pan Jacek. – Chcę, aby pomogli mi rozkręcić kampanię reklamową. Nie mam jednak pewności, czy będę musiał opłacać składki do ZUS – zastanawia się czytelnik.

NIE

Ostatnie zawirowania wokół umów cywilnoprawnych powodują, iż wielu przedsiębiorców mocno zastanawia się przed wejściem w taki stosunek zobowiązaniowy. Status studentów i uczniów pozostał jednak bez zmian – nie podlegają one ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu umowy-zlecenia. Student nie może jednak przekroczyć 26. roku życia.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).

Czy mogę nie płacić składek przez czas zatrudnienia

Dowiedziałem się, że mogę nie odprowadzać składek do ZUS, jeśli zatrudnię młodego bezrobotnego – mówi pan Andrzej. – Rozważam przedstawienie oferty dwudziestoletniemu kandydatowi, dla którego będzie to pierwsza praca. Czy na pewno otrzymam pełen zwrot kosztów – pyta.

NIE

Refundacja składek opłacanych do ZUS jest możliwa tylko w przypadku zawarcia umowy. Kompetentnym organem jest starosta. Aby uzyskać wsparcie, trzeba zgłosić wniosek do właściwego urzędu pracy. Szanse na pozytywną decyzję ma pracodawca, który zatrudni zarejestrowanego bezrobotnego. Kandydat musi mieć mniej niż 30 lat i podejmować pracę po raz pierwszy w życiu. Pan Andrzej powinien wiedzieć, że zwrot składek przysługuje tylko przez okres do 12 miesięcy w kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Uwaga! Umowa o pracę musi obowiązywać przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy po ustaniu refundacji. Wtedy nie można już liczyć na dofinansowanie składek.

Podstawa prawna

Art. 60c ust. 1–4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.).

Czy urząd pracy pokrywa koszty pracy stażystki


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane