statystyki

Jakie dochody zamykają drogę do uzyskania 500 zł na pierwsze dziecko

autor: Michalina Topolewska17.03.2016, 18:00
dziecko na placu zabaw

Regułą jest, że osoby, które składają wniosek o 500 zł również na pierwsze (lub jedyne) dziecko, muszą dołączyć do niego oświadczenia o dochodzieźródło: ShutterStock

800 zł lub 1200 zł w przeliczeniu na członka rodziny wynosi kryterium dla osób, które będą się ubiegać o świadczenie wychowawcze także na pierwszego potomka. W tym roku wyjątkowo będą uwzględniane dochody z 2014 r.

Czy alimenty są wliczane do kryterium

Matka samotnie wychowuje dwie córki. Od ich ojca ma zasądzone alimenty. Czy zostaną one wliczone do kryterium dochodowego w przypadku ustalania prawa do 500 zł na pierwsze dziecko?

TAK

Jeżeli rodzic – zarówno stanu wolnego, jak i mający małżonka – ma przyznane alimenty na rzecz dzieci, to są one wliczane do kryterium. Są one bowiem wymienione jako jeden z tych dochodów, które nie są opodatkowane, ale mają wpływ na uzyskanie świadczenia wychowawczego. Również w przypadku gdy egzekucja alimentów okazała się nieskuteczna i rodzic ma zasądzone świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, to będą one traktowane jako dochód. Należy natomiast pamiętać, że gdy rodzic deklaruje się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, to może w ogóle nie mieć zasądzonych alimentów i nie spowoduje to odmowy przyznania 500 zł (taki wymóg znajduje się tylko w przepisach dotyczących zasiłków na dzieci).

Podstawa prawna

Art. 2 pkt 1, 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Czy zmniejszenie pensji będzie dochodem utraconym

Pani Ewa ma trójkę dzieci. Dochód jej oraz męża w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie wynosi 817 zł, co oznacza, że przekroczą kryterium uprawniające do 500 zł na najstarsze z nich. Czy w sytuacji gdyby jedno z rodziców miało zmienioną umowę o pracę i otrzymywało niższe wynagrodzenie, rodzina zyskałaby wsparcie również na pierwsze dziecko?

NIE

Co do zasady, jeżeli sytuacja dochodowa rodziny w porównaniu z 2014 r. zmieni się, to zostanie to uwzględnione przy ustalaniu prawa do 500 zł na dziecko. Służy do tego specjalna procedura dochodu utraconego lub uzyskanego, ponieważ członkowie rodziny mogą zarówno stracić jakiś dochód lub osiągać zupełnie nowy, którego nie było jeszcze w 2014 r. Dzięki temu w momencie składania wniosku o świadczenie wychowawcze może być odzwierciedlona rzeczywista ich wysokość. Jednak nie każde obniżenie lub zwiększenie dochodu będzie miało znaczenie dla przyznania świadczenia wychowawczego. Przepisy ustawy określają bowiem, jakie sytuacje mogą być uznane za utratę lub uzyskanie dochodu. Ta pierwsza występuje głównie wtedy, gdy rodzic traci zatrudnienie. Takie sformułowanie oznacza, że musi dojść do całkowitej utraty pracy, a nie tylko zmiany wynagrodzenia. Jego obniżka, mimo że faktycznie powoduje zmniejszenie wysokości dochodu dla rodziny, to nie będzie brana pod uwagę przy wnioskowaniu o 500 zł. Dotyczy to tego pierwszego okresu wypłacania, który zacznie się 1 kwietnia br. Zmniejszenie wynagrodzenia w ciągu 2016 r. zostanie więc uwzględnione dopiero przy ubieganiu się o 500 zł na kolejny okres, który zacznie się 1 listopada 2017 r. Wtedy rokiem kalendarzowym, z którego dochody będą brane pod uwagę, będzie właśnie 2016 r. Natomiast do innych najczęściej występujących okoliczności, które są traktowane jako utrata dochodu, należą: rozpoczęcie urlopu wychowawczego, wyrejestrowanie działalności gospodarczej, utrata zasiłku dla bezrobotnych oraz alimentów lub świadczeń z FA – przy czym tylko w sytuacji, gdy jest to spowodowane śmiercią rodzica zobowiązanego do alimentacji.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Joana(2016-05-13 11:08) Zgłoś naruszenie 03

    A staż z uczelni refundowany przez Unię Europejską? od 01.04.16 - 30.06.15 oraz drugi staż 1.07.15 - 30.09.15 ? Następnie podjęłam pracę od 1. 10.15 - aż do teraz.

    Odpowiedz
  • Ale żal(2018-07-03 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    Płatny artykuł :) haha, Janusze biznesu...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane