statystyki

Gdy są dwa przychody z tego samego tytułu, trzeba obniżyć składkę zdrowotną

autor: Izabela Nowacka17.03.2016, 09:27; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:29
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Wynagrodzenie chorobowe podlega składce zdrowotnej, a zasiłek nie. Jako płatnik zasiłku obliczamy zaliczkę na podatek od obu wypłat.źródło: ShutterStock

Jak obliczyć zaliczkę na podatek oraz składkę zdrowotną za miesiąc, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe za kilka dni oraz za pozostałą część miesiąca zasiłek chorobowy?

 Wynagrodzenie chorobowe podlega składce zdrowotnej, a zasiłek nie. Jako płatnik zasiłku obliczamy zaliczkę na podatek od obu wypłat. Czy składkę zdrowotną w celu ewentualnego jej obniżenia do wysokości zaliczki należy porównać z zaliczką od całego dochodu, czy z zaliczką od samego wynagrodzenia chorobowego?

ODPOWIEDŹ

Niedawna uchwała Sądu Najwyższego wskazuje, że skoro zasiłki z ubezpieczenia społecznego nie są objęte składką zdrowotną, to nie można ich brać pod uwagę przy ustalaniu obniżenia kwoty składki zdrowotnej. Innymi słowy, jeżeli pracownik otrzymuje przychód z dwóch różnych źródeł w ramach tego samego tytułu do ubezpieczeń, to osobno należy ustalić zaliczkę i składki od przychodu ze stosunku pracy, dokonując obniżenia, gdy składka zdrowotna przewyższy tę zaliczkę, i osobno ustalić zaliczkę od zasiłku (uchwała Sądu Najwyższego z 2 lutego 2016 r., sygn. III UZP 18/15).

Płatnik składek jest zobowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy (art. 46 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej: ustawa systemowa). Składki na ubezpieczenia społeczne nalicza się i opłaca od podstawy wymiaru, którą u pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie tej:


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane