statystyki

ZUS ma prawo zakwestionować wysoką pensję pracownika

autor: Ryszard Sadlik18.03.2016, 07:00
pieniądze-złoty-waluty

Podstawą działania ZUS jest art. 86 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który upoważnia zakład do kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń przez płatników składek.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie może zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a przez to nieważne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony korzysta ze świadczeń chorobowych tuż po zatrudnieniu.

Wprawdzie w prawie pracy obowiązuje zasada swobodnego kształtowania postanowień umownych, jednak wolność kontraktowa może być realizowana tylko w takim zakresie, w jakim przewiduje to obowiązujące prawo. Umowa o pracę wywołuje bowiem skutki nie tylko bezpośrednie, dotyczące wprost wzajemnych relacji między pracownikiem i pracodawcą, lecz także dalsze, pośrednie, w tym w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Strony stosunku pracy mają co do zasady swobodę w kształtowaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, byle tylko nie było ono niższe niż wynagrodzenie minimalne. Jednak wynagrodzenie to nie może być także sprzeczne z prawem ani z zasadami współżycia społecznego.

Zgodnie z art. 58 par. 1 i par. 2 kodeksu cywilnego czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest również czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. ZUS powołując się na te przepisy, niejednokrotnie kwestionuje wysokość wynagrodzenia pracownika.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Kuba(2016-03-18 10:07) Zgłoś naruszenie 50

  a wysoka płace POnadkominową Prezesów?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-03-18 18:18) Zgłoś naruszenie 40

  ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości płac , ani świadczenia pracy , ani wciskania byłym przedsiębiorcom działalności gospodarczej , ani zmniejszania świadczeń emerytom itd. , itp. Ale póki rządzą ubeccy łańcuchowi , a PiS przejął - i kontynuuje złodziejski proceder po POprzednikach , to ZUS będzie okradał Polaków tak , jak przez ostatnie ćwierćwiecze .

  Odpowiedz
 • sa(2016-03-19 13:26) Zgłoś naruszenie 10

  Jak może kwestionować ZUS i sądy wg post.KC ,jak umowę o pracę zawiera się wg KP , a tam nie ma takich zapisów .Czy to nie jest naciąganie prawa , falandyzacja prawa ???. Wg KC zawierane są inne umowy , ale wtedy nie obowiązuje KP , coś tu nie jasne ???. Jeżeli ktoś zawiera umowę o pracę na 10tys. zwykły pracownik np. i po 14 dniach idzie na chorobę 1/2 roku ,to być może być takie wyłudzenie (zmowa ) , ale to podlega innym paragrafom ???

  Odpowiedz
 • Polacy(2016-03-19 08:39) Zgłoś naruszenie 11

  Pani Premier -list do Pani w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pani w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na „krzywego ryja” wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.czyli 52 lata pracy.

  Odpowiedz
 • hahahaa(2016-03-20 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony korzysta ze świadczeń chorobowych tuż po zatrudnieniu. Powinno być: gdy ZUS inkasuje skłądki zaraz po zatrudnieniu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane