statystyki

ZUS ma prawo zakwestionować wysoką pensję pracownika

autor: Ryszard Sadlik18.03.2016, 07:00
pieniądze-złoty-waluty

Podstawą działania ZUS jest art. 86 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który upoważnia zakład do kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń przez płatników składek.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie może zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a przez to nieważne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony korzysta ze świadczeń chorobowych tuż po zatrudnieniu.

Wprawdzie w prawie pracy obowiązuje zasada swobodnego kształtowania postanowień umownych, jednak wolność kontraktowa może być realizowana tylko w takim zakresie, w jakim przewiduje to obowiązujące prawo. Umowa o pracę wywołuje bowiem skutki nie tylko bezpośrednie, dotyczące wprost wzajemnych relacji między pracownikiem i pracodawcą, lecz także dalsze, pośrednie, w tym w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Strony stosunku pracy mają co do zasady swobodę w kształtowaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, byle tylko nie było ono niższe niż wynagrodzenie minimalne. Jednak wynagrodzenie to nie może być także sprzeczne z prawem ani z zasadami współżycia społecznego.

Zgodnie z art. 58 par. 1 i par. 2 kodeksu cywilnego czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest również czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. ZUS powołując się na te przepisy, niejednokrotnie kwestionuje wysokość wynagrodzenia pracownika.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Kuba(2016-03-18 10:07) Zgłoś naruszenie 50

  a wysoka płace POnadkominową Prezesów?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-03-18 18:18) Zgłoś naruszenie 40

  ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości płac , ani świadczenia pracy , ani wciskania byłym przedsiębiorcom działalności gospodarczej , ani zmniejszania świadczeń emerytom itd. , itp. Ale póki rządzą ubeccy łańcuchowi , a PiS przejął - i kontynuuje złodziejski proceder po POprzednikach , to ZUS będzie okradał Polaków tak , jak przez ostatnie ćwierćwiecze .

  Odpowiedz
 • sa(2016-03-19 13:26) Zgłoś naruszenie 10

  Jak może kwestionować ZUS i sądy wg post.KC ,jak umowę o pracę zawiera się wg KP , a tam nie ma takich zapisów .Czy to nie jest naciąganie prawa , falandyzacja prawa ???. Wg KC zawierane są inne umowy , ale wtedy nie obowiązuje KP , coś tu nie jasne ???. Jeżeli ktoś zawiera umowę o pracę na 10tys. zwykły pracownik np. i po 14 dniach idzie na chorobę 1/2 roku ,to być może być takie wyłudzenie (zmowa ) , ale to podlega innym paragrafom ???

  Odpowiedz
 • Polacy(2016-03-19 08:39) Zgłoś naruszenie 11

  Pani Premier -list do Pani w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pani w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na „krzywego ryja” wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.czyli 52 lata pracy.

  Odpowiedz
 • hahahaa(2016-03-20 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ubezpieczony korzysta ze świadczeń chorobowych tuż po zatrudnieniu. Powinno być: gdy ZUS inkasuje skłądki zaraz po zatrudnieniu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane