statystyki

Członek zarządu spółki może uniknąć odpowiedzialności finansowej za składki

autor: Ryszard Sadlik10.03.2016, 10:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 11:48

ZUS nie odzyska od niego należności, nawet jeśli przedsiębiorstwo nie ma żadnego majątku. Menedżer będzie musiał jednak udowodnić, że we właściwym czasie podjął działania sanacyjne lub złożył wniosek o upadłość

Zgodnie z generalną zasadą osoby pełniące funkcje członków zarządu odpowiadają osobiście za niezapłacone przez spółkę składki na ubezpieczenia społeczne. Reguła ta wynika z art. 116 ordynacji podatkowej stosowanej na mocy odesłania z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych także do składek. Tak więc za zaległości składkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. To podstawowy, jednak niejedyny warunek.

ZUS nie będzie się mógł domagać uregulowania zaległości od członków tego organu, gdy skorzystają oni z uprawnień, jakie dają im przepisy ordynacji. Mogą się oni bowiem zwolnić z odpowiedzialności, gdy wykażą, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne. Przesłanką wyłączającą odpowiedzialność będzie także zatwierdzenie układu. Członkowie zarządu zagrożeni obciążeniem zaległościami składkowymi mogą też próbować udowodnić, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez ich winy. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że gdy obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał i istniał wyłącznie w czasie, gdy była prowadzona egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, automatycznie uznaje się, iż niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu. Nawet jeśli członkom zarządu nie uda się udowodnienie tych okoliczności, ZUS nie będzie od nich żądał składek, gdy wskażą mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Bezskuteczność egzekucji

Bezskuteczność egzekucji składek wobec spółki stanowi podstawowy warunek odpowiedzialności członka zarządu. Ogólnie rzecz ujmując, pojęcie to oznacza, że w wyniku wszczęcia i przeprowadzenia egzekucji skierowanej do majątku spółki wierzyciel (w przypadku składek – ZUS) nie uzyskał kwot wystarczających do pokrycia należności. Wykazanie bezskuteczności spoczywa więc właśnie na ZUS. Trzeba jednak podkreślić, że warunkiem odpowiedzialności członka zarządu jest bezskuteczność egzekucji wobec całego majątku spółki. Chodzi więc o taką sytuację, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że egzekwowana wierzytelność nie może być zaspokojona z jakiejkolwiek części majątku spółki. Tak też wskazywał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 17 września 2014 r. (sygn. akt III AUa 1897/13). Dlatego też nie można przyjmować, że nieudana egzekucja tylko z części jej majątku (np. tylko z rachunku bankowego) lub przeprowadzona z wykorzystaniem tylko jednego ze sposobów egzekucji wystarcza do przyjęcia bezskuteczności egzekucji. Jeśli taka sytuacja miała miejsce, to członek zarządu może, podnosząc to przed sądem, zwolnić się od odpowiedzialności.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane