statystyki

Jak obliczyć wynagrodzenie dla ciężarnej pracownicy zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy

autor: Izabela Nowacka10.03.2016, 09:33; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:46
zdrowie, ciąża, kobieta, lekarz

zdrowie, ciąża, kobieta, lekarzźródło: ShutterStock

Jedna z naszych pracownic zatrudniona w chłodni okazała zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży i jednocześnie orzeczenie lekarza, że nie powinna pracować na tym stanowisku, bo są przeciwwskazania zdrowotne. Nie mamy możliwości zapewnienia pracownicy innej pracy i powinniśmy ją zwolnić ze świadczenia pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie dla tej pracownicy, jeżeli otrzymuje wynagrodzenie godzinowe 11,50 zł oraz dodatek za warunki pracy 200 zł, premię zmienną miesięczną od 100 do 350 zł i niekiedy dodatki za pracę w nocy?

ODPOWIEDŹ

Wynagrodzenie za czas zwolnienia ciężarnej pracownicy z obowiązku świadczenia pracy ze względu na przeciwwskazania zdrowotne należy obliczyć na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Wiele przywilejów

Przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) przewidują wiele szczególnych uprawnień dla pracowników będących rodzicami. Część tych przywilejów dotyczy kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Przykładowo pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie wolno jej też delegować poza stałe miejsce pracy (chyba że wyrazi na to zgodę) ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy (art. 139 k.p.). Z kolei pracownice karmiące dziecko piersią mają też prawo do przerw od pracy wliczanych do czasu pracy. Ponadto pracodawca zatrudniający kobietę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy, bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść ją do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Wykaz prac wzbronionych zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Wśród nich można wymienić np. te wykonywane w hałasie i drganiach, przy monitorach ekranowych czy związane z wysiłkiem fizycznym.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane