statystyki

Pełny zasiłek za urlop rodzicielski tylko dla jednej osoby

autor: Paweł Ziółkowski10.03.2016, 10:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 11:46

Matka i ojciec muszą się porozumieć, kto będzie uprawniony do maksymalnego świadczenia w trakcie wspólnej opieki nad dzieckiem. Jeśli tego nie ustalą, otrzymają je za krótszy okres

Uprawnienia związane z rodzicielstwem uległy w ostatnim czasie znacznemu przeformatowaniu. Co ciekawe, zmiany odczuwają przede wszystkim pracodawcy. Dla pracowników są one w większości nieodczuwalne (poza możliwością godzinowego wykorzystania opieki nad dziećmi) – nie zmienił się bowiem ani okres, kiedy można korzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem, ani wysokość zasiłków. Jeśli z uprawnień chce skorzystać tylko matka, wszystko wydaje się jasne. Ustawodawca chciał jednak zachęcić do korzystania z nich także ojców, a w takim przypadku nie wszystko jest jasne. Wątpliwości dotyczą wysokości zasiłku za pierwszy okres urlopu rodzicielskiego, gdy oboje rodzice chcą go jednocześnie pobierać. Ich rozstrzygnięcie jest ważne nie tylko dla rodziców, ale także dla pracodawców, którzy przecież najczęściej ustalają i wypłacają zasiłki.

Zasady ogólne

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku urlopu rodzicielskiego sprawa jest bardziej skomplikowana. Za pierwszą część tego urlopu odpowiadającą wymiarowi dawnemu dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu (sześć tygodni przy ciąży pojedynczej) przysługuje także 100 proc. zasiłku, ale za pozostałą część urlopu rodzicielskiego wysokość zasiłku spada do 60 proc. Jeżeli jednak pracownica od razu zadeklaruje, że będzie korzystać ze swoich uprawnień w pełnym wymiarze (a więc wystąpiła o urlop macierzyński i pełny rodzicielski), zasiłek wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Przyjmijmy jednak, że tak się nie stało, a więc zasiłek za czas urlopu rodzicielskiego wynosi odpowiednio 100 proc./60 proc.

Z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie mogą korzystać oboje rodzice. I tu pojawia się problem, co zrobić, jeżeli oboje chcą korzystać z pierwszej części urlopu rodzicielskiego dającej prawo do 100 proc. zasiłku. Okazuje się, że to jednak nie będzie możliwe przez cały ten okres.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane