statystyki

Wypowiedzenie zakładowego porozumienia postrajkowego wystarczy do zmiany warunków płacy

autor: Ewa Przedwojska10.03.2016, 09:33; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:37

TEZA: Dopuszczalne jest usprawiedliwione obiektywnymi przyczynami wypowiedzenie porozumienia kończącego zakładowy spór zbiorowy (na podstawie art. 3651 par. 1 k.c. w związku z art. 300 k.p., wynikające z postanowień rozwiązanego porozumienia zbiorowego lub per analogiam do art. 2417 k.p.), a w konsekwencji legalne i usprawiedliwione jest dokonywanie indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy i płacy, które były oparte lub wynikały z rozwiązanego z upływem okresu wypowiedzenia zbiorowego porozumienia prawa pracy inkorporowanego do treści indywidualnych umów o pracę.

Sygn. akt III PK 26/15

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 5 listopada 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Z powodu stale pogarszającej się od 2007 r. sytuacji finansowej 30 grudnia 2011 r. szpital wypowiedział (za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia) porozumienie postrajkowe z 2007 r. ustalające wysokość zarobków lekarzy. Związki zawodowe pracowników szpitala nie podjęły współpracy w sprawie zawarcia nowego porozumienia obniżającego płace, wobec czego szpital wydał regulamin zwolnień grupowych, a w lipcu 2012 r. złożył poszczególnym lekarzom wypowiedzenia obniżające dotychczasowe zarobki o ok. 9 proc. z powodu braku środków na pokrycie całości kosztów utrzymania szpitala, w tym kosztów wynagrodzeń. Lekarze domagali się przywrócenia poprzednich warunków płacy.

Sądy obu instancji oddaliły powództwa. Uznały, że zbiorowe porozumienie z 2007 r. mogło zostać skutecznie wypowiedziane (per analogiam z art. 2417 k.p.) i nie było potrzeby uprzedniego kierowania do lekarzy indywidualnych wypowiedzeń jego postanowień. Z chwilą skutecznego rozwiązania porozumienia pracodawca miał podstawy do złożenia lekarzom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane