Główny system resortu rodziny ma poważne problemy z wydajnością. Emp@tia będzie gotowa na start programu Rodzina 500 plus?
ikona lupy />
Liczba dzieci objętych programem 500+ / Dziennik Gazeta Prawna
Kosztująca ponad 45 mln zł Emp@tia ma umożliwiać przepływ informacji między ośrodkami pomocy społecznej, urzędami pracy i ZUS. System będzie też odgrywał kluczową rolę w startującym od kwietnia programie wypłaty 500 zł na dziecko. To przez Emp@tię będą przechodziły wnioski składane przez rodziców. W ramach przygotowań do startu programu system został poddany testom wydajnościowym. Wypadły kiepsko. – Do systemu przesłano 260 tzw. wątków pytających. Pierwszych 150 przeszło bez większych problemów. Przy kolejnych zaczęły wyskakiwać błędy – twierdzi jedna z osób zorientowanych w sprawie.
To zła wiadomość. Skoro już w uproszczonym środowisku testowym system miał problemy, prawdziwa zapaść może go czekać w pierwszej fazie programu 500+, gdy dziennie może przychodzić nawet kilkadziesiąt tysięcy wniosków. Jeśli system nie udźwignie ich ciężaru, cały program stanie w miejscu. Samorządy o tym wiedzą. – Obawiamy się, że Emp@tia nie będzie działała, jak należy. W styczniu zbieraliśmy dla ministerstwa informacje dotyczące komunikacji dzielnic z innymi instytucjami. Liczymy, że zgłoszone przez nas problemy zostaną szybko rozwiązane, ponieważ przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., zobowiązują dzielnice do pozyskiwania danych z innych instytucji za pośrednictwem Emp@tii – mówi Katarzyna Pieńkowska z warszawskiego ratusza.
Testy Emp@tii przeprowadził Centralny Ośrodek Informatyki (COI), podległy resortowi cyfryzacji, po czym przedstawił zalecenia mające zmniejszyć ryzyko paraliżu. Zasugerowano przeprowadzenie pełnych testów wydajnościowych z obciążeniem systemu proporcjonalnym do rzeczywistego. – Tylko takie działanie pozwoli uzyskać rzetelną odpowiedź na pytanie, czy Emp@tia będzie gotowa na start programu Rodzina 500 plus – mówi wicedyrektor COI Monika Jakubiak. Z kolei dyrektor COI Adam Sobczak przekonuje, że prace na poziomie technicznym są bardzo intensywne.
Ministerstwo stara się rozwiązać problem. – Prowadzone są prace optymalizujące funkcjonowanie Emp@tii, które zapewnią prawidłowe działanie systemu przy zwiększonym obciążeniu wynikającym z konieczności przesłania wniosków o świadczenia wychowawcze. Prace zostaną ukończone przed 1 kwietnia 2016 r. – odpowiada Magda Bukowska z wydziału prasowego resortu. Ministerstwo wie o problemach choćby z ostatniego raportu NIK. Kontrolerzy wykazali, że system nie działa jak należy, a tworząc go, nie przeprowadzono pełnej analizy potrzeb i problemów społecznych, na które miał być odpowiedzią. Nie sprawdzono także, czy zaproponowane rozwiązania są samorządom potrzebne.
Nawet jeśli rząd uniknie problemów z Emp@tią, informatyczny horror może zacząć się w gminach. Ich oprogramowania, dostarczane przez firmy zewnętrzne, wciąż nie zostały dostosowane do wymogów programu 500+. Trwa wyścig z czasem, który utrudnia fakt, że wszystko zależy od dobrej woli i sprawności wykonawców systemów. – Informacja o tym, że program do obsługi projektu Rodzina 500 plus dotrze do samorządów dopiero 30 marca, pojawiła się u nas drogą nieoficjalną – zauważa rzecznik prezydenta Bielska-Białej Tomasz Ficoń. O stan przygotowań zapytaliśmy też firmę Sygnity, jednego z głównych graczy w branży. – Udostępnienie funkcjonalności zostało zaplanowane na 23 marca – zapewnia jej wiceprezes Jan Maciejewicz. 14 marca firma rozpocznie szkolenia dla samorządowców z obsługi programu.