statystyki

Pracodawcy boją się zrównania płac w UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.03.2016, 07:12; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:45
pieniądze-finanse-złoty

Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą o delegowaniu.źródło: ShutterStock

Państwowa Inspekcja Pracy będzie udzielała porad prawnych Polakom, którzy np. ze względu na narodowość nie dostali pracy w innym kraju UE. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy w związku z wdrożeniem dyrektywy nr 2014/54/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników. Ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Dyrektywa zobowiązuje wszystkie państwa UE do tego, aby każdy obywatel Unii miał w nich taki sam dostęp m.in. do zatrudnienia, warunków pracy, członkostwa w związkach zawodowych, kształcenia czy pomocy udzielanej przez urząd pracy. Większość przepisów Polska już wdrożyła do swojego prawodawstwa. – Konieczne jest jednak wyznaczenie instytucji, które będą promowały prawa osób korzystających ze swobodnego przepływu pracowników, zapewniały informacje, udzielały poradnictwa prawnego, prowadziły lub zlecały badania, publikowały raporty i rekomendacje – uzasadnia zmiany Ministerstwo Pracy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane