Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że odrzucenie przez Senat wniosku prezydenta o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy służby zdrowia, świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności senatorów.

"Stanowisko Senatu świadczy o dojrzałości, świadczy również o tym, jak senatorowie oceniają obecną sytuację w ochronie zdrowia. Dzisiaj są łamane prawa pacjentów, nikt nie zastanawia się, jak do tego doszło, że życie i zdrowie pacjenta jest kartą przetargową w negocjacjach płacowych. Na to nie ma zgody, stąd pakiet ustaw zdrowotnych" - powiedziała Ewa Kopacz.

Przeciwko wnioskowi prezydenta głosowali senatorowie PO, poparli go senatorowie PiS.

Zapytana o tezy stawiane m.in. przez senatorów PiS, że reforma służby zdrowia doprowadzi do jej prywatyzacji, odparła, że "przekształcenie szpitala w spółkę nie jest prywatyzacją". "Jestem w stanie z każdym dyskutować na ten temat" - oświadczyła minister zdrowia.

"Wierzę w odpowiedzialność pana prezydenta za zdrowie obywateli"

Pytana z kolei, czy rząd przygotowuje rozwiązania na wypadek zawetowania przez prezydenta ustaw zdrowotnych, odpowiedziała: "Ja, mimo wszystko, wierzę w rozsądek pana prezydenta i odpowiedzialność pana prezydenta za zdrowie obywateli".

"Dzisiaj zawetowanie tych ustaw to jest jednocześnie narażanie pacjentów na tego rodzaju historie, które oglądamy w mediach. To są ewakuacje pacjentów, to są firmy, które skupują dług, które pasożytują na ochronie zdrowia, to są wreszcie braki, które pacjent na co dzień odbiera, będąc w szpitalu" - powiedziała Kopacz.

"Panie prezydencie, my razem możemy tę polską ochronę zdrowia zrobić przyjazną dla polskich obywateli i tego chcemy i za to bierzemy odpowiedzialność" - mówiła minister zdrowia.

"Ewentualne weto prezydenta nie zdejmuje z rządu obowiązku pracy nad reformą"

Zaznaczyła, iż ewentualne weto prezydenta nie zdejmuje z rządu obowiązku pracy nad reformą systemu ochrony zdrowia. "Będzie trudniej, ale pamiętajmy, że rząd musi być przygotowany również na ten wariant i takie rozwiązanie posiadamy" - podkreśliła Kopacz.

Senatorowie omawiają dziś pakietem ustaw zdrowotnych, które w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. W piątek ustawy poparła senacka komisja zdrowia, która wprowadziła do nich poprawki.