statystyki

Zmiana przepisów: Od dzisiaj krótszy urlop macierzyński po porzuceniu dziecka

autor: Łukasz Guza01.03.2016, 07:22; Aktualizacja: 01.03.2016, 11:23
dziecko, niemowlę

Nowelizacja nie zmienia natomiast dotychczasowego minimum urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje matce.źródło: ShutterStock

Od wtorku obowiązują nowe zasady skracania urlopu macierzyńskiego, w sytuacji gdy matka – na mocy własnej decyzji – nie sprawuje opieki nad dzieckiem. W życie wchodzi bowiem art. 1 pkt 6 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268).

Zgodnie z tym przepisem w przypadku porzucenia dziecka przez pracownicę lub jego umieszczenia (na podstawie orzeczenia sądu) w pieczy zastępczej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo w zakładzie rehabilitacji leczniczej zatrudnionej nie przysługuje część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu porzucenia podopiecznego albo umieszczenia go w pieczy zastępczej lub w jednej ze wspomnianych placówek.

Dotychczasowa regulacja w tym zakresie przewidywała, że matce nie przysługuje część macierzyńskiego, jeśli zrezygnowała z wychowywania dziecka i oddała je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka. Przepis ten nie uwzględniał zatem bardzo istotnych zmian legislacyjnych, jakie w zakresie opieki nad małoletnimi zostały przyjęte w ostatnich latach. Chodzi przede wszystkim o uchwalenie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.), która w kompleksowy sposób określa zasady czasowej opieki nad małoletnimi w sytuacji, gdy nie mogą jej sprawować rodzice.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane