Poradnia ubezpieczeniowa z 26 lutego 2016 r.

26.02.2016, 07:16; Aktualizacja: 26.02.2016, 07:56

Dlaczego przebywając za granicą, nie trzeba już wysyłać odwołania od decyzji z urzędu konsularnego? W jakich sytuacjach organ rentowy nie obciąży nieruchomości dłużnika? Czy ZUS może ustanowić hipotekę na udziale w użytkowaniu wieczystym? Kiedy można się spodziewać kontaktu urzędnika w sprawie zaległych składek? Do kogo trzeba złożyć skargę na przewlekłość egzekucji? Jak można wstrzymać postępowanie egzekucyjne?

Obecnie już tak. Jeszcze niedawno, aby termin został uznany za zachowany, osoba przebywająca za granicą mogła przed upływem terminu złożyć pismo jedynie w polskim urzędzie konsularnym. Nadanie pisma w placówce pocztowej zagranicznego operatora nie prowadziło do zachowania terminu, o ile przed jego upływem pismo to nie zostało przekazane polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Od 1 stycznia 2016 r. w postępowaniach prowadzonych przez ZUS, na mocy odesłania wprowadzonego wprost w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, znajdą zastosowanie znowelizowane przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane również w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. W opisanej sytuacji odwołanie zostało zatem wniesione z zachowaniem terminu.

Podstawa prawna

Art. 12 par. 6 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane