statystyki

Zmiany w umowach czasowych: Inne zasady zwolnień grupowych i pracy tymczasowej

autor: Łukasz Guza25.02.2016, 16:00
Zmiana była konieczna, ponieważ nowelizacja k.p. umożliwiła pracodawcom jednostronne zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Zmiana była konieczna, ponieważ nowelizacja k.p. umożliwiła pracodawcom jednostronne zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.źródło: ShutterStock

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zatrudniania na czas określony. Nowelizacja k.p. z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. poz. 1220) nie tylko wprowadziła 33-miesięczny limit pracy na umowach terminowych, lecz także m.in. wyeliminowała możliwość zawierania umów na czas wykonania określonej pracy.

Takie zmiany oznaczają konieczność dostosowania do nich innych przepisów z zakresu prawa pracy. Dlatego ustawa z 25 czerwca znowelizowała także m.in. ustawę z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 ze zm.) oraz ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 192).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane