statystyki

Polskie dziecko w zagranicznej szkole powinno mieć prawo do ulgi na przejazdy pociągami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.02.2016, 07:33; Aktualizacja: 25.02.2016, 09:03

Polskie dzieci, które uczą się za granicą, też powinny mieć prawo od ulgowych przejazdów pociągami. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie pismo do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa.

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1138 ze zm.) do 37 proc. ulgi w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie biletów jednorazowych) są uprawnione m.in. dzieci i młodzież od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia. Dokumentem poświadczającym to uprawnienie jest legitymacja szkolna. Jej wzór został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 893 ze zm.). Jednak legitymacje szkolne zgodne z tym wzorem otrzymują jedynie uczniowie uczęszczający do szkół polskiego systemu oświaty.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane