Rząd zacieśnia współpracę przed wypłatą środków z programu Rodzina 500 Plus. Na wspólnej konferencji w tej sprawie wystąpili ministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej, cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji, .

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że dziś rozpoczynają się szkolenia dla tych, którzy będą obsługiwali wypłaty świadczeń. W tych dzisiejszych ma brać udział około 400 urzędników. Resort minister Rafalskiej przygotował też dla nich podręcznik obsługi interesantów ubiegających się o wypłatę tych środków.

pdf icon Rozporządzenie wprowadzające program 500 plus z wnioskiem
pobierz plik

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska mówiła, że wnioski o wypłaty będzie można też składać w internecie: na portalu Empatia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, na portalu usług elektronicznych ZUS-u, na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), oraz poprzez banki, wymienione w rozporządzeniu ministra.

500+: Poradnik dla dzieci i opiekunów >>>

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak mówi, że wypłata środków z programu Rodzina 500 Plus będzie testem sprawności administracji samorządowej. "Mam nadzieję, że administracja samorządowa podoła tym zadaniom i że proces wypłaty pieniędzy będzie przebiegał sprawnie" - mówił minister Błaszczak.

Program Rodzina 500 Plus zakłada wypłatę 500 złotych na i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka będzie przyznawane tylko rodzinom, które nie przekraczają dochodu 800 złotych na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego - 1200. Wypłaty mają się rozpocząć od kwietnia.