Przewodniczący klubu senatorów PO Marek Rocki poinformował dziś, że senatorowie Platformy będą głosowali przeciwko wnioskowi prezydenta w sprawie zarządzenia referendum dotyczącego reformy w służbie zdrowia.

Dziś po południu Senat zajmie się postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotyczącym referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia. Według prezydenta, referendum powinno się odbyć 10 - 11 stycznia 2009 roku. We wniosku, który prezydent przesłał do Senatu, znajduje się pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?".

Według Rockiego, pytanie w referendum jest "tendencyjne, sugerujące odpowiedź".

Jak podkreślił, są w nim użyte słowa, które nie mają dobrej konotacji. Według niego, z ekspertyz m.in. socjologów wynika, że komercjalizacja większości społeczeństwu kojarzy się z czasami poprzedniego ustroju, gdy komercjalizacja sklepów mięsnych oznaczała podwyżkę cen.

Rocki podkreślił także, że nie ma zgody na referendum, bo - w jego ocenie - byłoby to finansowaniem prezydenckiej kampanii wyborczej.

"Ponieważ już były takie oświadczenia z Kancelarii Prezydenta, wiemy, że debata toczy się może ukryta, może jawna kampania wyborcza Lecha Kaczyńskiego, to referendum byłoby finansowaniem kampanii wyborczej ze środków na to nieprzeznaczonych" - podkreślił.

"Pytanie, które stawia prezydent, myli obywateli"

Przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO) podkreślił, że pytanie, które stawia prezydent, myli obywateli, "ponieważ i komercjalizacja, i prywatyzacja się toczy".

"To co próbujemy zrobić, to jest próba rzucenia koła ratunkowego tym samorządom, które mając złą sytuacje finansową, nie mogą sobie poradzić z procedurą, która jest dzisiaj trudna, bo procedura jest likwidacyjna" - podkreślił senator mówiąc o rządowym pakiecie ustaw zdrowotnych.

W jego ocenie pytanie postawione przez prezydenta jest postawione fałszywie i dlatego większość senackiej komisji zdrowia opowiedziała się przeciw przeprowadzeniu referendum w sprawie zmiany systemu ochrony zdrowia.