statystyki

Rozliczenie zleceniobiorcy za ubiegły rok nie zawsze na starych zasadach

autor: Danuta Denkiewicz18.02.2016, 08:52; Aktualizacja: 18.02.2016, 09:00
pracownik

Wiele umów-zleceń zawartych w 2015 r. lub nawet wcześniej jest kontynuowanych w 2016 r.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy o oskładkowaniu zleceń czasami nie będą miały zastosowania do wynagrodzeń wypłaconych już w 2016 r. Wszystko zależy od tego, czy umowa nadal trwa i jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń

Wiele umów-zleceń zawartych w 2015 r. lub nawet wcześniej jest kontynuowanych w 2016 r. W świetle nowych przepisów zasadą jest, że dla objęcia zleceniobiorcy obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi po 1 stycznia 2016 r. data zawarcia umowy nie ma znaczenia, a liczy się okres jej wykonywania. Wielu płatników zastanawia się, jak zatem rozliczyć wynagrodzenie zleceniobiorcy wypłacone w 2016 r. za pracę wykonywaną w roku poprzednim. Nie jest to takie oczywiste.

Równocześnie dwa kontrakty

Odpowiadając na to pytanie, należy przyjąć dwa stany faktyczne, jakie miały najczęściej miejsce. Pierwsza sytuacja polega na tym, że zleceniobiorca w 2015 r. wykonywał równocześnie dwie umowy-zlecenia. Z pierwszego kontraktu u płatnika A był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast z drugiej umowy u płatnika B – tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż podstawa wymiaru składek z tej pierwszej umowy nie miała znaczenia.

W takim przypadku pierwsza umowa-zlecenie kontynuowana w 2016 r. nadal stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli zleceniobiorca z 1 stycznia 2016 r. nie wybierze innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowego, płatnik A nie musi na nowo zgłaszać tej osoby do ZUS, ponieważ osoba ta jest już zgłoszona. Płatnik A, wypłacając wynagrodzenie np. w styczniu 2016 r. za pracę wykonywaną w grudniu 2015 r., powinien zachować się tak jak dotychczas. Jest zobowiązany od należnego wynagrodzenia naliczyć i potrącić ubezpieczonemu składki ZUS zgodnie z dokonanym wcześniej zgłoszeniem, a następnie sporządzić imienny raport ZUS RCA za styczeń 2016 r. rozliczający składki.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane