statystyki

Rozliczenie zleceniobiorcy za ubiegły rok nie zawsze na starych zasadach

autor: Danuta Denkiewicz18.02.2016, 08:52; Aktualizacja: 18.02.2016, 09:00
pracownik

Wiele umów-zleceń zawartych w 2015 r. lub nawet wcześniej jest kontynuowanych w 2016 r.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy o oskładkowaniu zleceń czasami nie będą miały zastosowania do wynagrodzeń wypłaconych już w 2016 r. Wszystko zależy od tego, czy umowa nadal trwa i jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń

Wiele umów-zleceń zawartych w 2015 r. lub nawet wcześniej jest kontynuowanych w 2016 r. W świetle nowych przepisów zasadą jest, że dla objęcia zleceniobiorcy obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi po 1 stycznia 2016 r. data zawarcia umowy nie ma znaczenia, a liczy się okres jej wykonywania. Wielu płatników zastanawia się, jak zatem rozliczyć wynagrodzenie zleceniobiorcy wypłacone w 2016 r. za pracę wykonywaną w roku poprzednim. Nie jest to takie oczywiste.

Równocześnie dwa kontrakty

Odpowiadając na to pytanie, należy przyjąć dwa stany faktyczne, jakie miały najczęściej miejsce. Pierwsza sytuacja polega na tym, że zleceniobiorca w 2015 r. wykonywał równocześnie dwie umowy-zlecenia. Z pierwszego kontraktu u płatnika A był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast z drugiej umowy u płatnika B – tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż podstawa wymiaru składek z tej pierwszej umowy nie miała znaczenia.

W takim przypadku pierwsza umowa-zlecenie kontynuowana w 2016 r. nadal stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli zleceniobiorca z 1 stycznia 2016 r. nie wybierze innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowego, płatnik A nie musi na nowo zgłaszać tej osoby do ZUS, ponieważ osoba ta jest już zgłoszona. Płatnik A, wypłacając wynagrodzenie np. w styczniu 2016 r. za pracę wykonywaną w grudniu 2015 r., powinien zachować się tak jak dotychczas. Jest zobowiązany od należnego wynagrodzenia naliczyć i potrącić ubezpieczonemu składki ZUS zgodnie z dokonanym wcześniej zgłoszeniem, a następnie sporządzić imienny raport ZUS RCA za styczeń 2016 r. rozliczający składki.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane