statystyki

Głos prezesa spółki nie zawsze decyduje o premii

autor: Artur Radwan17.02.2016, 20:00
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Dyrektor generalny spółki co pół roku otrzymywał nieobjętą regulaminem wynagradzania dodatkową pensje.źródło: ShutterStock

Jeśli przyznanie nagrody dyrektorowi wymaga zgody dwóch wyznaczonych reprezentantów pracodawcy, to decyzja podjęta jednoosobowo nie kreuje prawa ani roszczenia do nagrody. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Dyrektor generalny spółki co pół roku otrzymywał nieobjętą regulaminem wynagradzania dodatkową pensje. Decyzję w sprawie jej wypłaty podejmował prezes spółki, który musiał uzyskać zgodę wiceprezesa na jej wypłacenie. Zatrudniony na stanowisku dyrektorskim pracownik za ostatnie półrocze przed zwolnieniem nie otrzymał dodatkowej pensji, bo zastępca prezesa nie wyraził na to zgody. Były dyrektor postanowił domagać się przed sądem zapłaty dodatkowej pensji w ostatnim półroczu w kwocie 50 tys. zł.

Sąd I instancji orzekł, że sporne świadczenie spełnia w istocie rzeczy warunki nagrody, która nie ma charakteru roszczeniowego i nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę. Dodał, że przesłanki jego przyznania nie wynikały ani z zakładowego regulaminu premiowania, ani z umowy o pracę, ale podlegały każdorazowo indywidualnej ocenie prezesa i jego zastępcy pod względem osiągniętych wyników w pracy oraz osobistej postawy zatrudnionego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane