Pracodawcy z branży handel i sprzedaż zgłosili w styczniu największe zapotrzebowanie na pracowników. Tak wynika z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl. Jak powiedziała IAR Anna Częścik z grupy Pracuj w sumie w styczniu portal opublikował 39 864 ogłoszeń o zatrudnienie. Dodała, że wiele ofert pochodziło też z branż bankowość, finanse, ubezpieczenia i przemysł ciężki.

W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami oprócz pracowników handlu i sprzedaży byli także specjaliści z branży IT. Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR czyli zasobów ludzkich. Jest to potwierdzeniem pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania rekrutacji.

Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.
Najwięcej ofert pracodawcy zgłosili w województwie mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu stopa bezrobocia wyniosła 10,3% procent. Jest to wynik o 1,6 punktu procentowego niższy niż przed rokiem. W porównaniu rok do roku liczba ofert pracy w styczniu tego roku wzrosła o 15 procent.