Choroba na zleceniu: Zobacz, kiedy otrzymasz zasiłek chorobowy

autor: Agnieszka Brzostek22.02.2016, 07:00
choroba

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje na pisemny wniosek pracownika.źródło: ShutterStock

Pracownik-zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku. Jednak osoba wykonująca dzieło nie ma możliwości otrzymania świadczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • Gośc(2017-05-17 20:11) Zgłoś naruszenie 30

  Jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenie, jednocześnie jestem studentem ( poniżej 26 r. ż. ) czy przysługuje mi w tej sytuacji zwolnienie lekarskie ?

  Odpowiedz
 • MagdaLena(2017-06-13 15:54) Zgłoś naruszenie 10

  Zwolnienie lekarskie zawsze przysługuje, bo jest to zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy - jednak z tego tytułu w Pana przypadku nie otrzyma Pan zasiłku. Otrzyma Pan jedynie wynagrodzenie za wykonanie pracy w stosownej części.

  Odpowiedz
 • Andrzej S.(2017-11-17 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dzień dobry. Będąc na umowie zleceniu uległem wypadkowi w drodze do pracy. Umowa obowiązywała na okres pół roku, nie przepracowałem jednak pełnego miesiąca. Niedługo po wypadu, z powodu mojej niezdolności do pracy, zleceniodawca rozwiązał ze mną umowę. No i jest problem, bo ZUS przy ustalaniu wysokości podstawy do zasiłku chorobowego, nie uznaje obowiązującej w czasie wypadku umowy, tylko odnosi się do stanu faktycznego zatrudnienia, czyli do dnia rozwiązania umowy. Dodam, że w tym samym czasie i na tych samych warunkach, zatrudniona została jeszcze inna osoba. Wg ZUS-u, nie jest zasadnym branie pod uwagę jej zarobków, ponieważ nie jest istotna moja umowa, tylko fakt, że po wypadku umowa ta została rozwiązana... Mógłbym prosić o opinię, czy ZUS ma rację?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane