Rząd zadowolony z przyjęcia przez Sejm ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus. "Prawo i Sprawiedliwość przyjęło największy program dla polskich rodzin od 25 lat, kompleksowy program pomocy polskim rodzinom" - mówił w Sejmie Rafał Bochenek.

Jego zdaniem głosowanie pokazało, które partie stoją po stronie polskich rodzin, a które im nie sprzyjają. Przeciwko ustawie głosował Klub Nowoczesnej, trójka posłów PO i część Klubu Kukiz'15, który w tej sprawie się podzielił. Posłowie PSL mimo zastrzeżeń zagłosowali za ustawą. Większość Platformy wstrzymała się od głosu. Dwie posłanki PO - Lidia Gądek i Henryka Krzywonos-Strycharska zagłosowały za 500 Plus.

WedługBochenka, poprzedni rząd podjął wiele decyzji, które miały charakter antyrodzinny. "Becikowe" było jego zdaniem "ewidentnie ograniczone" podobnie jak "kosiniakowe", którego również nie dostają wszystkie polskie kobiety. Rafał Bochenek wytknął też poprzedniej koalicji podniesienie podatku VAT na dziecięce ubranka.

Reklama

Rzecznik rządu podkreślił, że program 500 Plus jest programem powszechnym, dla wszystkich polskich dzieci i tylko w przypadku pierwszego dziecka obowiązuje kryterium dochodowe. "Chcemy wspierać dzietność w polskich rodzinach i wierzymy, że dzięki temu programowi w Polsce zacznie nareszcie rodzić się więcej dzieci" - oświadczył rzecznik rządu.

Ustawą zajmą się w piątek senatorowie.