statystyki

Służebność drogi koniecznej nie musi być w księdze wieczystej

autor: Renata Majek11.02.2016, 11:05; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:49
Droga w regionie Ardennes w Belgii

Jeśli nieruchomość ze wszystkich stron okolona jest sąsiadami, można żądać ustanowienia służebności drogi koniecznejźródło: ShutterStock

Kilka lat temu kupiłem siedlisko na wsi z zamiarem wykorzystywania pozostałych budynków jako miejsca na letni wypoczynek. Ostatnio przebywałem tam dosyć często, ponieważ zabrałem się do porządkowania domu mieszkalnego. Okazało się, że sąsiad regularnie jeździ przez moją posesję, gdyż jak twierdzi – ma na to pozwolenie sądu. Przed kupnem działki sprawdzałem księgę wieczystą i nie znalazłem żadnego obciążenia – żali się pan Michał.

Obecnie nie ma przymusu zgłaszania obciążenia nieruchomości służebnością przejazdu. Pan Michał musi pogodzić się z tym, że istnieją prawa, które ją obciążają, bez względu na to, czy zostały ujawnione w prowadzonej dla niej księdze wieczystej. W polskim prawie istnieje możliwość „uszczknięcia” kawałka nieruchomości sąsiedniej, nazwanej obciążoną, aby zwiększyć użyteczność nieruchomości władnącej, czyli tej, która nie ma bezpośredniego dostępu do żadnej drogi.

Jeśli nieruchomość ze wszystkich stron okolona jest sąsiadami, można żądać ustanowienia służebności drogi koniecznej. Przesłanek jest kilka. Służebność ustanawia się wtedy, gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej) bądź do zabudowań gospodarskich, albo wtedy, gdy dostęp do zabudowań lub drogi jest, ale nieodpowiedni (np. niebezpieczny lub bardzo utrudniony).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane