Poprawki do ustawy 500 plus: Rząd będzie mógł podnieść wysokość świadczenia

10.02.2016, 16:40; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:46
Sejm

Sejmźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

W środę Sejm debatuje nad sprawozdaniem komisji rodziny i polityki społecznej z pracy nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jak poinformowała sprawozdawczyni komisji Beata Mazurek (PiS), przyjęto kilka poprawek, m.in. umożliwiające składanie wniosków drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS i systemy bankowości elektronicznej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (29)

  • PIS popełnia błąd kardynalny(2016-02-10 18:11) Zgłoś naruszenie 2812

    Ta ustawa jest absurdalna od podstaw. W jaki sposób dawanie pieniędzy na dzieci już urodzone ma zwiększać dzietność? Rodzice planując powiększenie rodziny biorą pod uwagę możliwości zarobkowe, lokalowe i wiele innych czynników. Dlatego płacenie rodzinom, które już dzieci mają, nie zwiększy dzietności. Gdyby ustawa proponowała 500 zł dla każdej rodziny albo pary, która zdecyduje się na dziecko - to bym rozumiał. Para bezdzietna - decyduje się na dziecko - i dostaje 500 zł. Jak para ma już ma 2 dzieci i nie planuje kolejnego to co te 500 zmieni? Ponadto ustawa powinna promować dzietność w środowiskach, które chcielibyśmy pomnożyć. I pewnie nie będą to takie środowiska dla których 500 zł to główna motywacja spłodzenia potomka. p.s. Ustawa powinna być uchwalona na 2 lata. Jeśli dzietność się nie zwiększy, należy zaprzestać tego rozdawnictwa naszych wspólnych pieniędzy.

    Odpowiedz
  • j.(2016-02-10 18:27) Zgłoś naruszenie 210

    Nie popieram większości poglądów J. Korwin-Mikkego, w tym na temat eliminacji redystrybucji dochodów przy pomocy podatków, ale z niektórymi jego stwierdzeniami trudno się nie zgodzić, np: - bogactwo bierze się z połączenia pracy i kapitału, a nie z redystrybucji, - jeśli państwo coś komuś daje, to oznacza, że NAM COŚ ZABIERA, a z tego nie wszystko komuś daje, bo część wydaje na obsługę systemu zabierania i dawania, - państwo powinno tworzyć dobre warunki do zarabiania pieniędzy, żeby obywatele mogli się bez przeszkód (np. biurokratrycznych) bogacić i żeby ich było stać na wychowanie dzieci, - najlepsza pomoc dla rodziny, o jest... odczepić się od rodziny!

    Odpowiedz
  • Czy istnieje granica absurdu?(2016-02-10 18:32) Zgłoś naruszenie 385

    Bardziej niedorzecznej ustawy ciężko sobie wyobrazić. Według PIS-u urodzenie jedynaka nie zwiększa dzietności. Za to płacenie tym, którzy mają wiele dzieci i już się na dziecko nie zdecydują, bądź powodu wieku, bądź z innych powodów - tą dzietność zwiększy. Każda rodzina, która weźmie 500 zł i nie zachęci jej to do spłodzenia kolejnego potomka - będzie dowodem na niedorzeczność rozumowania twórców tej ustawy. A kobiety, które nie mogą już mieć dzieci - też dostaną 500 zł, żeby więcej dzieci się rodziło? A może one dostaną nagrodę - bo urodziły dwoje, a te co urodziły jedno za karę będą mogły sobie popatrzyć przez szybkę, jak te nagrodzone wydają 500 zł. Nawet jak wszystkie dzieci z rodziny wielodzietnej wyjadą za granicą, a jedynak zostanie (frajer jeden) - to i tak nagroda należy się za rodzenie. Jedno jest pewne, jak braknie mi pieniędzy na wódę zrobię sobie dwójkę, PIS stawia.

    Odpowiedz
  • tylko polska krew(2016-02-10 18:38) Zgłoś naruszenie 208

    Badźmy szczerzy, Polaków nie stać na dzieci i żaden Polak przy zdrowych zmysłach nie będzie ich robił bo i po co? żeby bide klepały?. Ta ustawa jest zrobiona pod dzieci z bogatych obcych rodzin na które bedą musiały pracować dzieci z biednych polskich rodzin. PiS nie jest parią propolską,zresztą nigdy nie był

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • loleki(2016-02-10 19:24) Zgłoś naruszenie 95

    Najlepiej na tym wyjdzie fabryka dzieciarów im. elbanowskich !!!

    Odpowiedz
  • biedota sie rozmnaża (2016-02-10 19:57) Zgłoś naruszenie 163

    tylko polska krew(dzisiaj 18:38)-nie opowiadaj bzdur, znam nie jedna rodzinę mająca po kilkoro dzieci korzystająca z opieki mops bo za darmo otrzymują więcej jakby pracowali, już się im nie opłaciło pracować, rodzili po 4-8 dzieci no i sobie wyobraź czy za 1300 zł byli w stanie je wyżywić,

    Odpowiedz
  • jaśki(2016-02-10 20:31) Zgłoś naruszenie 176

    precz z nierobami co chcą życ za 500 plus

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • nieroby śmieją się z pracujących(2016-02-10 20:43) Zgłoś naruszenie 233

    do jaśki(6 minut temu) - nieroby się wyśmieją z ciebie, żeś głupi i pracujesz za 1300 zł a oni dostaną od 500 zł do 4 tys. za darmo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dranie pisowskie(2016-02-10 21:35) Zgłoś naruszenie 161

    dranie jedne, najniższą płacę niech podniosą do 5 tys. a nie nierobom będą dawać za darmo i wtedy niech nieroby pracuja na te dzieci, pisowce jedne, sam papież jest przeciwny rozmnażaniu się jak króliki a oni karzą leżeć i robić dzieci

    Odpowiedz
  • Fher(2016-02-11 06:55) Zgłoś naruszenie 14

    Ta ustawa ma 2 cele nie jeden. Pomoc i dzietność. To dla tych od "absurdy absurdy"

    Odpowiedz
  • cała prawda(2016-02-11 09:29) Zgłoś naruszenie 200

    Ludzie dostają część pensji pod pod stołem, mało - pracują całkiem na czarno, deklarując brak dochodów, dlatego 500 zł z pewnością będzie im się należało nawet na 1 dziecko. Natomiast pracujący oficjalnie i płacący podatki nie dostaną pieniędzy na dziecko , bo NIE OSZUKUJĄ. 500+ stwarza możliwości dla krętaczy zaś z drugiej strony karze za uczciwość i chęć do pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cała prawda(2016-02-11 09:46) Zgłoś naruszenie 140

    Magdalena Kochan (PO) zaznaczyła, że wbrew zapowiedziom PiS z kampanii wyborczej, nie wszystkie dzieci zostaną objęte programem "Rodzina 500 plus". Jak dodała klub Platformy chce wprowadzenia świadczenia wychowawczego na każde dziecko, wypłacanego przez ZUS, bez zbędnej biurokracji. Przekonywała, że z racji oszczędności na samym administrowaniu tym systemem świadczeniem można by objąć 53 tys. dzieci rocznie.-------------------------------------- Lecz oderwany od rzeczywistości PIS zamiast dać pieniądze WSZYSTKIM DZIECIOM, ZGODNIE Z OBIETNICĄ WYBORCZĄ woli je roztrwonić na kolejną armię urzędników. A ile przy tym będzie przekrętów?! Nie od dziś wiadomo, że opieka społeczna w Polsce to bałagan, kumoterstwo i trwonienie pieniędzy podatników.

    Odpowiedz
  • sn(2016-02-11 11:55) Zgłoś naruszenie 100

    A może tak jak n/w kom. DGP. Po co nabijać kasę bogaczom !!!!!! , przecież to miała być pomoc biednym ,to jest uzasadnione . Wypłacanie wszystkim to rozrzutność biednego budżetu RP. Limit dochodowy np.2500zł/osobę w rodzinie jest rozsądnym i mógłby być kontrolowany prostym sposobem . Składaliby zainteresowani oświadczenia o dochodach w roku minionym , przy składaniu wniosku. Te oświadczenia przysłane byłyby do US, tam w systemie elektronicznym podatkowym łatwo sprawdzić w parę sekund , dla naciągaczy US ma swoje metody. Byłoby znacznie łatwiej na wszystkie dzieci biedne dać ten dodatek 500+. Liczymy ,że Sejm, Rząd tak postąpi !!!!!

    Odpowiedz
  • sweet(2016-02-11 20:33) Zgłoś naruszenie 70

    jedynaki zawsze mają pod górkę

    Odpowiedz
  • lusi(2016-02-11 21:20) Zgłoś naruszenie 110

    Według mnie to absurd to znaczy że te pierwsze dzieci są gorsze i że nie jedzą nie ubierają się nie uczą się jeżeli dają to na wdzystkie dzieci albo niech dadzą po 300 zł ale każdemu dziecku tak samo jeśli chodzi o dzieci co mają 18 lat a się jeszcze uczą mature pisze się jak się ma 19-20 lat one potrzebują na korepetycje dojazdy do szkoły czy oni w tym rządzie myślą!!!

    Odpowiedz
  • Kontra(2016-02-17 16:02) Zgłoś naruszenie 110

    Jakoś ani przez chwilę nie przyszło mi do głowy, że owe 500 zł ma być na każde, nawet pierwsze dziecko, a rodziłam pierworodnego w marcu, więc ustawa dotyczyłaby mnie jak najbardziej. Dlaczego PO aż tak kłamie? Od początku była mowa o drugim i kolejnym dziecku oraz kryterium dochodowym ws. dziecka pierwszego! Wystarczyło słuchać, to nie czułoby się "oszukanym". Już tyle razy było to wałkowane przed wyborami!! Zgraja oszustów i złodziei! Dajcie rządzić tym, którzy na to zasługują, a nie paraliżujcie naszego życia społecznego! Emocjonalni krwiopijcy!

    Odpowiedz
  • Michal(2016-04-01 13:37) Zgłoś naruszenie 22

    Czy jak dostanę 500+ to zabiorą rodzinne

    Odpowiedz
  • cat(2016-04-05 09:40) Zgłoś naruszenie 60

    Wychowuje samotnie 1 dziecko. Uczciwie pracuje i nie zarabiam milionów, ale próg przekrocze bo mam pensje i dziecko dostaje rentę po ojcu. Nawet jeśli miałabym się zdecydować na kolejne dziecko to finanse to nie jedyny problem by jakoś normalnie utrzymać rodzine, ale również brak własnego M.

    Odpowiedz
  • justa(2016-04-15 19:41) Zgłoś naruszenie 70

    jestem sacmotna matka i zarabiam 1670netto i nie dostane i pytam czy to jest sprawiedliwe? Do roboty z nierobami

    Odpowiedz
  • ela(2016-05-31 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego jedynak ma dostać wsparcie,skoro ludzie z dwójką dzieci nie dostaną,bo starsze skończyło 18 lat,ale nadal jest na utrzymaniu rodziców.Wychowywanie dwójki dzieci kosztuje więcej niż jedynaka i co? Przecież to nikogo nie obchodzi. Miało być na drugie i kolejne,a tak naprawdę drugie jest wykluczone,bo pierwsze ,pomimo utrzymywania go jest za stare,wiec nie należy się nawet młodszemu?Nie rozumiem tego.

    Odpowiedz