statystyki

Poradnia kadrowa z 11 lutrgo 2016 r.

autor: Maciej Ambroziewicz, Adam Hadław, Marcin Nagórek11.02.2016, 09:37; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:40
niepełnosprawni, praca, pracownik

W związku z tym, że pracownik legitymuje się nowym orzeczeniem z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P (choroby psychiczne), będzie przysługiwało na niego podwyższone dofinansowanie.źródło: ShutterStock

Pracownik naszego zakładu (zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy) posiadał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolem przyczyny niepełnosprawności 05-R wydane do 10 grudnia 2015 r. Po rozpatrzeniu wniosku pracownika powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolami przyczyny niepełnosprawności 05-R/02-P. 21 grudnia 2015 r. pracownik przedstawił nowe orzeczenie. Czy przysługuje na niego podwyższone dofinansowanie z tytułu orzeczonej choroby psychicznej i od kiedy mamy prawo o nie wnioskować?

Na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) kwoty dofinansowania zwiększa się o 600 zł w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz w przypadku osób niewidomych. W związku z tym, że pracownik legitymuje się nowym orzeczeniem z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P (choroby psychiczne), będzie przysługiwało na niego podwyższone dofinansowanie.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku potwierdzania u pracowników schorzeń wymienionych w art. 26a ust. 1b oraz w art. 21 ust. 7 (uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jak np. stwardnienie rozsiane czy przewlekłe choroby psychiczne) stosuje się przepisy art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, z których wynika, że pracowników tych wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnymi od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego wystąpienie schorzenia.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane