statystyki

Poradnia kadrowa z 11 lutrgo 2016 r.

autor: Maciej Ambroziewicz, Adam Hadław, Marcin Nagórek11.02.2016, 09:37; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:40
niepełnosprawni, praca, pracownik

W związku z tym, że pracownik legitymuje się nowym orzeczeniem z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P (choroby psychiczne), będzie przysługiwało na niego podwyższone dofinansowanie.źródło: ShutterStock

Pracownik naszego zakładu (zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy) posiadał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolem przyczyny niepełnosprawności 05-R wydane do 10 grudnia 2015 r. Po rozpatrzeniu wniosku pracownika powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolami przyczyny niepełnosprawności 05-R/02-P. 21 grudnia 2015 r. pracownik przedstawił nowe orzeczenie. Czy przysługuje na niego podwyższone dofinansowanie z tytułu orzeczonej choroby psychicznej i od kiedy mamy prawo o nie wnioskować?

Na podstawie art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) kwoty dofinansowania zwiększa się o 600 zł w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz w przypadku osób niewidomych. W związku z tym, że pracownik legitymuje się nowym orzeczeniem z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P (choroby psychiczne), będzie przysługiwało na niego podwyższone dofinansowanie.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku potwierdzania u pracowników schorzeń wymienionych w art. 26a ust. 1b oraz w art. 21 ust. 7 (uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jak np. stwardnienie rozsiane czy przewlekłe choroby psychiczne) stosuje się przepisy art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, z których wynika, że pracowników tych wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnymi od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego wystąpienie schorzenia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane