statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy delegowany nie będzie podlegał polskiemu ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marek Kwiatkowski, Marcin Nagórek11.02.2016, 09:39; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:45
praca, zatrudnienie

W opisywanej sytuacji pracownik nie podlega polskiemu systemowi ubezpieczenia społecznegoźródło: ShutterStock

Spółka ma siedzibę w Warszawie i prowadzi w Polsce działalność agencji pracy tymczasowej polegającą na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników. Kiedy delegowany nie będzie podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym?

Spółka XYZ ma siedzibę w Warszawie i prowadzi w Polsce działalność agencji pracy tymczasowej polegającą na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników. Współpracuje z przedsiębiorcami we Francji i w Polsce. Administracja, a także kadry, księgowość i marketing są prowadzone w Polsce. Znaczna część dochodów spółki została uzyskana za granicą, tam też była zatrudniona większość pracowników. Spółka zawarła z pracownikiem umowę o pracę, na podstawie której wykonywał pracę kelnera w pełnym wymiarze na rzecz i pod kierownictwem francuskiego pracodawcy mającego siedzibę w Paryżu. Pracownik przed zawarciem umowy nie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce, od kilku lat pracował dorywczo w szarej strefie. Czy może mieć do niego zastosowanie polski system ubezpieczeń?

W opisywanej sytuacji pracownik nie podlega polskiemu systemowi ubezpieczenia społecznego z uwagi na to, iż nie podlegał bezpośrednio przed delegowaniem polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego, a wobec tego nie mógł być wobec niego zastosowany wyjątek przewidziany w art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004.

Przesłanką pozostania w polskim systemie ubezpieczeń społecznych przez osobę zatrudnioną przez polskiego pracodawcę w celu oddelegowania jej do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest podleganie bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma pracodawca, jest posiadanie przez pracownika statusu ubezpieczonego w Polsce w okresie poprzedzającym delegowanie.

Podstawa prawna

Art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 166, s. 1).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane