statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy delegowany nie będzie podlegał polskiemu ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marek Kwiatkowski, Marcin Nagórek11.02.2016, 09:39; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:45
praca, zatrudnienie

W opisywanej sytuacji pracownik nie podlega polskiemu systemowi ubezpieczenia społecznegoźródło: ShutterStock

Spółka ma siedzibę w Warszawie i prowadzi w Polsce działalność agencji pracy tymczasowej polegającą na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników. Kiedy delegowany nie będzie podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym?

Spółka XYZ ma siedzibę w Warszawie i prowadzi w Polsce działalność agencji pracy tymczasowej polegającą na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników. Współpracuje z przedsiębiorcami we Francji i w Polsce. Administracja, a także kadry, księgowość i marketing są prowadzone w Polsce. Znaczna część dochodów spółki została uzyskana za granicą, tam też była zatrudniona większość pracowników. Spółka zawarła z pracownikiem umowę o pracę, na podstawie której wykonywał pracę kelnera w pełnym wymiarze na rzecz i pod kierownictwem francuskiego pracodawcy mającego siedzibę w Paryżu. Pracownik przed zawarciem umowy nie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce, od kilku lat pracował dorywczo w szarej strefie. Czy może mieć do niego zastosowanie polski system ubezpieczeń?

W opisywanej sytuacji pracownik nie podlega polskiemu systemowi ubezpieczenia społecznego z uwagi na to, iż nie podlegał bezpośrednio przed delegowaniem polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego, a wobec tego nie mógł być wobec niego zastosowany wyjątek przewidziany w art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004.

Przesłanką pozostania w polskim systemie ubezpieczeń społecznych przez osobę zatrudnioną przez polskiego pracodawcę w celu oddelegowania jej do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest podleganie bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma pracodawca, jest posiadanie przez pracownika statusu ubezpieczonego w Polsce w okresie poprzedzającym delegowanie.

Podstawa prawna

Art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 166, s. 1).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane