statystyki

Informacje o zarobkach tylko przy ubieganiu się o 500 zł na pierwsze dziecko

autor: Michalina Topolewska09.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 16.02.2016, 18:40
pieniądze rodzina kredyt

Dzięki temu gmina za pośrednictwem systemu informatycznego Emp@tia uzyska dane o ich dochodzie.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic będzie starał się o świadczenie wychowawcze tylko na drugiego i kolejnego potomka, nie będzie wypełniał wniosku w całości. Przyznanie świadczenia w takim przypadku nie będzie bowiem zależeć od kryterium dochodowego.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze. W załączniku nr 1 do tego aktu prawnego znalazł się wzór wniosku o przyznanie 500 zł na dziecko, który rodzice będą składać po 1 kwietnia br., kiedy ma ruszyć rządowy program wspierania rodzin. Formularz jest taki sam zarówno dla rodziców starających się o świadczenie na pierwsze (lub jedyne) czy tylko na drugie i kolejne dzieci. Różny będzie natomiast zakres podawanych w nim danych. Jeżeli bowiem rodzic wnioskuje o 500 zł na pierwsze dziecko, gmina będzie sprawdzać, czy spełnione jest kryterium dochodowe do jego uzyskania. W związku z tym konieczne będzie podanie danych osób wchodzących w skład rodziny, czyli ich imion, nazwisk, numerów PESEL, stopnia pokrewieństwa oraz dodatkowo nazwy urzędu skarbowego. Dzięki temu gmina za pośrednictwem systemu informatycznego Emp@tia uzyska dane o ich dochodzie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane