statystyki

Zasiłek macierzyński nie będzie niższy niż świadczenie rodzicielskie

autor: Maria Kuźniar09.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:25
Dziecko

Co do zasady, na wsparcie nie mogą liczyć panie uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub podobnego świadczenia w innym niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. mundurowi).źródło: ShutterStock

Pani Sylwia w maju zostanie po raz drugi mamą. – Moje główne źródło dochodów to umowy o dzieło. Tak jest już od wielu lat. Ze względu na składki i ubezpieczenia jestem jednak zatrudniona na 1/8 etatu. Pieniądze są praktycznie żadne, ale w sumie to nie one były najważniejsze przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu. Słyszałam, że teraz kobiety, które dotychczas nie były uprawnione do zasiłku, mogą dostać tysiąc złotych miesięcznie. Z tytułu pracy zasiłek nie przekracza 200 zł, zastanawiam się więc, co powinnam zrobić – rozwiązać umowę, a może kontynuować pracę – prosi o radę czytelniczka.

Faktycznie, wprowadzone od tego roku świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych przysługuje tym paniom, które do tej pory na taką pomoc od państwa nie mogły liczyć. Dotychczas do zasiłku macierzyńskiego miały prawo osoby, które opłacały ubezpieczenie chorobowe, w tym zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia był wymiar czasu pracy – cały etat czy tylko jego część. Dla wysokości zasiłku znaczenie miał poziom zarobków, i tylko w tym znaczeniu rodzaj etatu przekładał się na zasiłek. W tym roku zarówno osoby bezrobotne, studentki, jak i pracujące na podstawie umowy o dzieło, tak jak pani Sylwia, będą dostawać tysiąc złotych świadczenia. Co więcej, to kwota netto, bo świadczenie rodzicielskie nie jest opodatkowane, nie podlega też innym obciążeniom. Kolejnym niewątpliwym plusem jest również to, że świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od dochodów, więc rodzice otrzymają je bez względu na status finansowy.

Co do zasady, na wsparcie nie mogą liczyć panie uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub podobnego świadczenia w innym niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. mundurowi). Teoretycznie więc dla naszej czytelniczki korzystniejsze mogłoby być rozwiązanie umowy o pracę. Nie będzie jednak takiej potrzeby – od stycznia tego roku minimalna wysokość netto świadczeń z tytułu zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego, czyli niż tysiąc złotych.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Ola(2016-02-09 18:15) Zgłoś naruszenie 10

  Już nieroby rzucają się na płodzenie.

  Odpowiedz
 • Anna(2016-02-09 19:00) Zgłoś naruszenie 10

  I ja mam chodzić codziennie do pracy za 1200 zł.? Wolę siedzieć w domu z dzieckiem i dostawać 1000 zł. Na sam dojazd do pracy wydaje 200 zł. Dziwna ta polityka bo jak tak dalej będzie to przypuszczam że wszystkie te dzieci 500+ jak dorosną, pouciekają za granice do pracy. A na te zasiłki i emerytury nie będzie już komu pracować.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Asia 62(2016-02-09 20:06) Zgłoś naruszenie 00

  Prosze o odpowiedz czy gdy ojciec pracuje na umowe o prace a matka bezrobotna dziecko w sierpniu to bedzie sie nalezalo 1000 zl rodzicielskie?

  Odpowiedz
 • Mama(2018-11-25 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  Witam mam pytanie czy jeśli mam umowę o pracę na 1/8 to czy należy mi się zasiłek macierzyński z ZUS? Umowę mam do 25.03.2019 roku a termin porodu na 09.06.2019

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane