System dożywiania: Nie wszystkie potrzebujące dzieci dostają posiłki

autor: Michalina Topolewska08.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 19:40
Szkoła, jedzenie

800 mln zł przeznacza w sumie budżet państwa i samorządy na realizację programu dożywiania.źródło: ShutterStock

Sztywne procedury i kryteria przyznawania bezpłatnych posiłków powodują, że nie wszystkie potrzebujące dzieci je otrzymują. Dlatego zdaniem Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, realizacja programu dożywiania wymaga korekt.

RPO w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przywołuje rezultaty badania przeprowadzonego przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z niego, że pomoc kierowana do dzieci w ramach rządowego programu, którego celem jest finansowe wspieranie gmin w zapewnianiu bezpłatnego posiłku, nie trafia do wszystkich potrzebujących.

Darmowy obiad może być przyznany tylko małoletnim z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 150 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej, czyli 771 zł. W konsekwencji bezpłatnymi posiłkami objętych jest ok. 700 tys. dzieci, co stanowi ok. 13 proc. uczniów między 6. a 18. rokiem życia, a potrzebujących jest więcej. Wprawdzie dyrektorzy szkół mogą korzystać z możliwości wnioskowania o objęcie pomocą również tych dzieci, które kryteriów nie spełniają, ale robią to w niewystarczającym stopniu (na problem ten zwracał uwagę w swoich kontrolach NIK).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • oburzony(2016-02-08 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    To w Polsce są głodujące dzieci? Niemożliwe. Prezydent lekką ręką dał Ukraińcom 4 mld, za kolejny 1 mld Belka wykupił "mocną" ukraińską walutę- oni wszyscy oczywiście w trosce o polskiego podatnika....

    Odpowiedz
  • Olo(2016-02-09 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    do oburznoego -skocz sobie do swojego Rezydenta szoguna --On nam zostawil te glodne dzieci i nawet je nie zauważał. Ukraińcy dadzą nam za to buraki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane