statystyki

O kosztach skarżących decyzje ZUS orzeknie rozszerzony skład SN

autor: Bożena Wiktorowska08.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:18
ZUS

Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne.źródło: ShutterStock

Ubezpieczeni skarżący decyzje ZUS muszą poczekać na stanowisko powiększonego składu Sądu Najwyższego, który odpowie na pytanie dotyczące zasad ustalania wynagrodzenia radców prawnych lub adwokatów występujących w sprawach ubezpieczeniowych.

Powodem zajęcia się problemem była skarga ubezpieczonej na decyzję ZUS. Dopiero w lipcu 2015 r. sąd I instancji uznał, że na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego można uznać, że skarżąca od marca 2013 r. jako pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i chorobowemu. Wartość sporu wynosiła około 40 tys. zł. Ponieważ ZUS przegrał sprawę, w postanowieniu o kosztach procesu sąd zasądził na rzecz radcy prawnego z urzędu stawkę 120 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego. Ubezpieczona uznała, że to za mało. Złożyła więc zażalenie, domagając się przyznania jej pełnomocnikowi kwoty 4,8 tys. zł. Jako podstawę wskazała par. 11 ust. 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielanej przez radcę prawnego z urzędu (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 490 ze zm.), która nakazuje obliczyć wynagrodzenie od wartości sporu. Natomiast sąd okręgowy uznał, że ten problem reguluje par. 6 wskazanego rozporządzenia. Tym samym w takim przypadku przedstawiciel skarżącej powinien otrzymać stawkę minimalną w wysokości 120 zł.

Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne. Uznał bowiem, że konieczne jest ustalenie, czy w sprawie z odwołania od decyzji organu rentowego o podleganiu ubezpieczeniom społecznym w zakresie, w jakim sąd rozpoznający sprawę rozstrzyga o kosztach w orzeczeniu kończącym postępowanie, ma zastosowanie przepis umożliwiający wypłatę na podstawie ryczałtu, czy też może powinno być ono ustalane na podstawie wartości sporu.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane