statystyki

RPO: Wiek kandydata nie może go dyskryminować

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.02.2016, 20:59

Kandydatami na członków Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów nie mogą być osoby, które ukończyły 70 lat. To może być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. O wyjaśnienie w tej sprawie rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra nauki Jarosława Gowina.

– Przewodniczący komisji ds. etyki w nauce zwrócił moją uwagę na problem ograniczenia praw pracowników naukowych i akademickich ze względu na wiek – wskazuje w piśmie do ministra dr Adam Bodnar, RPO. Zgodnie z art. 34a ust. 1 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1852 ze zm.) członkowie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów są wybierani przez osoby posiadające tytuł profesora. Kandydatów mogą przedstawiać rady wydziałów posiadających uprawnienie do nadawania stopnia doktora. Nie mogą jednak wskazywać osób, które ukończyły 70. rok życia. Zdaniem RPO to ograniczenie może być niezgodne z art. 32 konstytucji. Wskazuje on, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze. Ponadto nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane