statystyki

ZUS: Nierzetelny płatnik trafi do rejestru dłużników

autor: Marcin Nagórek05.02.2016, 18:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:10
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

ZUS może również stosować sankcje przewidziane przepisami prawa karnegoźródło: ShutterStock

Jestem wspólnikiem spółki jawnej, przeciwko której ZUS prowadził postępowanie egzekucyjne. Było jednak bezskuteczne i je umorzono. Podobnie umorzono egzekucję wobec mnie. Jednak ostatnio poinformowano mnie w ZUS, że zgłoszą sprawę niepłacenia składek jako przestępstwo do prokuratury. Ponadto chcą zgłosić egzekucję do sądu rejonowego, który prowadzi KRS, aby wpisano mnie do rejestru dłużników, żeby każdy kontrahent wiedział o złej sytuacji spółki. Czy ZUS może podejmować takie czynności tylko dlatego, że moja spółka ma zaległości składkowe?

Tak, ma do tego prawo. ZUS ma wiele możliwości oddziaływania na nierzetelnego dłużnika, nie tylko poprzez przymusowy pobór składek w postępowaniu egzekucyjnym, z czego często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy.

ZUS może zatem w uzasadnionych przypadkach skierować wniosek o wpis uporczywych dłużników do rejestru dłużników niewypłacalnych. Postępowanie w tym zakresie toczy się w trybie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Na wniosek wierzyciela, w tym także ZUS, sąd rejestrowy (sąd rejonowy) dokonuje wpisu dłużnika – osoby fizycznej będącej m.in. członkiem zarządu spółki, wspólnikiem spółki osobowej, następcą prawnym i osobą trzecią – do rejestru dłużników niewypłacalnych. Co istotne, nie może złożyć wniosku co do samej spółki, lecz tylko wobec jej wspólnika.

ZUS może jednak doprowadzić do tego, że i sama spółka zostanie wpisana do tego rejestru. Stanie się tak w przypadku, gdy np. zostanie wydane orzeczenie o wyjawieniu majątku dłużnika zainicjowane z wniosku ZUS. Wówczas sąd rejestrowy wpisze również spółkę do tego rejestru. Nastąpi to jednak nie na wniosek ZUS, lecz z urzędu, czyli z wniosku sądu, który prowadził postępowanie o wyjawienie majątku. Warto dodać, że wpisy dokonane w rejestrze dłużników niewypłacalnych podlegają wykreśleniu z urzędu dopiero po upływie 10 lat od dokonania wpisu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane