statystyki

Przedsiębiorcze matki na urlopie macierzyńskim płacą niższe składki

autor: Małgorzata Raczkowska03.02.2016, 19:00; Aktualizacja: 15.02.2016, 18:21
Rodzina dziecko

Zwolnienie to przysługuje niezależnie od tego, z jakiego tytułu przyznano zasiłek macierzyńskiźródło: ShutterStock

Urodziłam niedawno bliźniaki, pobieram zasiłek macierzyński. Na urlop poszłam z pracy etatowej w dużej firmie – opowiada pani Monika. – Nie wiem, czy po wyczerpaniu wszystkich urlopów związanych z wychowaniem dzieci wrócę jeszcze na etat. Tymczasem z początkiem lutego wystartowałam z działalnością gospodarczą, prowadzę tłumaczenia internetowe na zamówienie. Czy prawdą jest, że nie muszę opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – pyta czytelniczka.

Tak. Z początkiem roku z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne zostały zwolnione osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, które pobierają zasiłek macierzyński. Pod warunkiem wszakże, że wysokość tego zasiłku nie przekracza tysiąca złotych miesięcznie (kwota odpowiadająca świadczeniu rodzicielskiemu).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane