statystyki

Zbyt niskie kryterium dochodowe przy 500 zł na pierwsze dziecko

autor: Michalina Topolewska25.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 25.01.2016, 08:44
dzieci w szkole

Związki swoje obiekcje przedstawiły w ramach konsultacji projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe krytycznie oceniają wynoszący 800 zł próg dochodowy, uprawniający do świadczenia wychowawczego. Pozbawi on bowiem prawa do wsparcia rodziców z jednym potomkiem, którzy żyją na granicy ubóstwa.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność” swoje obiekcje w tej sprawie przedstawiły w ramach konsultacji projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Świadczenie, którego wprowadzenie obiecała premier Beata Szydło, będzie wypłacane bez kryterium dochodowego na drugie i kolejne dziecko. Na pierwszego potomka, lub w przypadku gdy rodzice mają tylko jedno dziecko, obowiązywać będzie próg w wysokości 800 zł lub 1200 zł (jeśli małoletni jest niepełnosprawny).

Przy tak niskim poziomie limitu dochodów na członka rodziny z świadczenia wychowawczego będzie mogło skorzystać jedynie 31 proc. rodziców mających jedno dziecko. Rządowego wsparcia nie otrzymają nawet rodziny znajdujące się trudnej sytuacji finansowej, ponieważ przyjęty w projekcie próg jest niższy od wartości minimum socjalnego. Według danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych wynosiło ono bowiem w 2014 r. 880,95 zł lub 935,03 zł (w zależności od wieku dziecka). Jak wskazuje Solidarność, w takiej samej sytuacji znajdą się też samotni rodzice, których dochody nieznacznie przekraczają kwotę minimalnego wynagrodzenia. Dlatego w opinii związku ograniczenie wsparcia na pierwsze dziecko wśród rodzin najmniej zamożnych, przy jednoczesnym braku ograniczeń na kolejne dzieci dla osób o wysokich dochodach, jest społecznie niesprawiedliwe i nie do zaakceptowania.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Beata(2016-02-01 17:06) Zgłoś naruszenie 150

  Wprowadzenie progu na pierwszego potomka to dyskryminacja osób,które świadomie decydują się na 1 dziecko!

  Odpowiedz
 • Ewa(2016-02-06 17:25) Zgłoś naruszenie 110

  jestem po rozwodzie, samotnie wychowuję syna, pracuję i moje dochody są legalne, więc oczywiscie próg 800 zł przekroczę, więc nie dostanę nic. uważam to za wielką niesprawiedliwość i jeśli ta ustawa wejdzie w tej formie wyjeżdzam z synem do Niemiec, tam dostane na niego Kindergeld chociaż jest jedynakiem.

  Odpowiedz
 • A(2016-02-10 09:37) Zgłoś naruszenie 60

  Ustawa uderzy w osoby legalnie pracujące i płacące podatki. Zarobi szara strefa, ci którzy część pensji dostają pod stołem czy pracują na czarno. Takich osób w polsce jest bardzo dużo.

  Odpowiedz
 • niespr(2016-03-17 10:07) Zgłoś naruszenie 30

  A mój szef który zarabia 100 tys miesiecznie otrzyma 500 zł jak to powiedział "na wino będzie". A ja nie, bo mam jedno.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane