Rafalska: Program 500 zł na dziecko wejdzie w życie 1 kwietnia

22.01.2016, 10:17; Aktualizacja: 22.01.2016, 12:01
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Program „Rodzina 500 plus” ma zacząć działać od 1 kwietnia.źródło: ShutterStock

"Mówimy wyraźnie o jednym terminie, o drugim kwartale. Cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała pani premier Beata Szydło jest realizowana zgodnie (z planem). Dzisiaj mamy ostatni dzień konsultacji społecznych i jeżeli wszystko będzie również w parlamencie realizowane zgodnie z naszą propozycją, to 1 kwietnia będzie start programu" - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • matka Polka(2016-01-22 12:07) Zgłoś naruszenie 158

    Ten projekt nie wspiera wielodzietności...wręcz przeciwnie...zmniejsza liczbe dzieci,Jesteśmy własnie rodzina wielodzietną,mamy 3 dzieci najstarsze wlasnie kończy 18 lat ,ale uczy sie w 2 klasie technikum ,młodsze maja 12 i 5 lat...dlaczego po wkroczeniu najstarszegow wiek pełnoletności drugie dziecko ( na które mialo być bez progu dochodowego ) nagle staje sie pierwszym dzieckiem i na nowo musze zmieścic sie w progu dochodowym???.Czyz nie urodzilam 3 przyszłych podatników,czy nie zwiekszylam dzietnosci w kraju??? czyz nadal nie mam na utrzymaniu 3 dzieci??? czym sie rózni taki 18 latek od 16 latka???ok...gdzies ta granica musi być...ale drugie dziecko zawsze bedzie drugim i tak grzmiało hasło wyborcze .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza co oni wyczyniaja(2016-01-22 16:55) Zgłoś naruszenie 136

    kurwa my chcemy godnych wynagrodzeń za pracę, czy was poijebało, za darmo dajecie tyle pieniędzy a pracujący po 30-40 latach pracy mają 1300 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NIE WYTRZYMAM(2016-01-22 19:49) Zgłoś naruszenie 118

    emeryci i pracujący wyjdźmy na ulicę, dla nas nie ma pieniędzy za pracę a za leżenie mają płacić tyle pieniędzy, zgroza co ten rząd z nami pracującymi wyczynia, chce nasz głodem zamorzyć, emeryci po 30-35 latach pracy dostaną jednorazowo 50-100 zł natomiast pracujący 1300 zł a za leżenie rodziny z 2-4 dzieci dostaną 1 tys -2 tys. , przecież rząd się z nas pracujących wyśmiewa, traktuje nas pracujących jak parobków, którym płaci za pracę na kromkę chleba i miskę zupy, NIE DAJMY SIĘ ZA WSZELKĄ CENĘ, WALCZMY DO UPADŁEGO, BO JAK NIE ZGINIEMY TO I TAK UMRZEMY Z GŁODU

    Odpowiedz
  • oszukani przez PO(2016-01-22 14:48) Zgłoś naruszenie 103

    Przestańcie się nabijać, jestem matką m3 dzieci. Najstarszy to 18 latek, zatem dostane 500 zła na 3 cie dziecko. Wystarczy mi na obiady w szkole. Nadmienię, że jesteśmy z mężem wykształceni, pracujemy, mąż ma działalność, niestety musiał się zadłużyć, żeby do Skarbu Państwa zapłacić VAT i podatek za faktury, za które nie otrzymał i nie otrzyma już zapłaty. Sprawa w suuuper sprawnym polskim sądzie (za czasów PO takie działania były tolerowane i popularne) o zapłatę trwa od 2010r. Od tego momentu oszczędzamy na wszystkim, w tym na wydatkach na dzieci. Nigdy nie były na wczasach. Wszystko co zarabiamy idzie na spłatę kredytów, na papierze jesteśmy bogaci, moje dzieci nie dostają żadnych świadczeń. Zatem te 500 zł bardzo jest naszym dzieciom potrzebne.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • matka(2016-01-22 17:49) Zgłoś naruszenie 710

    A jedno dziecko to nie dziecko?!!!!!!Albo na każde dziecko albo wcale!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • awww(2016-01-23 22:39) Zgłoś naruszenie 53

    Super, jedynaki to już nie dzieci????? Chory kraj. NIESPRAWIEDLIWY!!!!

    Odpowiedz
  • opiekunki osub niepelnosprawnych(2016-01-22 11:50) Zgłoś naruszenie 52

    dorosli opiekunowie czekaja na swiadczenie pielegnacyjne,prosze nie zapomnac. czekamy na co obiecal pis......

    Odpowiedz
  • nie mam już siły zyć(2016-01-22 21:44) Zgłoś naruszenie 54

    jak ja żałuję że na tych patafianów głosowałam,myślałam, że docenią pracujących tj. najniższa krajowa będzie dużo wyższa, emeryci za pracę dostaną porządne emerytury, kwota wolna od podatku będzie wyższa, łudziłam się, że pracujących i emerytów za pracę będzie stać tak jak w innych krajach na godne życie, Pracuję 36 lat i z tych moich 1300 zł nie stać mnie na wczasy podczas urlopu aby odpocząć po tyluuu latach pracy. A oni owszem doceniają leni, obiboków, itp. maść ale nie uczciwie pracujących. Kiedy skończy się ta patologia naszych rządzących, kiedy oni wreszcie docenią pracujących. Tylko wypada sobie sznurek na szyję założyć, bo już zbrzydło mi życie za tą jałmużnę tj. najniższą krajową.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • DO BOJU(2016-01-23 07:28) Zgłoś naruszenie 34

    my pracujący, emeryci, pobierający zasiłek czy świadczenie przedemerytalne, zasiłek dla bezrobotnych domagajmy się też dodatku w wysokości 2 tys. bo jak za pieprzenie się będą dawać rodzinie po 500 ZŁ-4 tysiące to za pracę po 20-40 latach winniśmy żyć godnie a nie za 1 tys. - 1300 zł, łaski nam nie robią jak będą płacić nam za pracę. WYJDŹMY NA ULICĘ, NIE DAJMY SIĘ, ŻEBYŚMY MIELI ROZPĘTAĆ WOJNĘ TO NIE DAJMY SIĘ BO NAS ZAGŁODZĄ.

    Odpowiedz
  • Przemek1980(2016-01-22 13:15) Zgłoś naruszenie 22

    Witam Popieram w 100% NSZZ Solidarnosc, Nie może być tak, ze rodziny z jednym dzieckiem nie otrzymają wsparcia, to jest warunek podstawowy. Ktos powie ze program ma zwiekszac dzietność. Jeżeli o to chodzilo to nalezaloby wyplacac świadczenia rodzinom, którym urodzi się drugie, trzecie i kolejne dziecko a nie rodzinom, które już maja dwoje czy troje dzieci. Obecnie wygląda to tak, ze rząd rozdaje pieniądze aby wejść ludziom w tylek i zdobyc w ten sposób spory elektorat. Odbywa się to niestety kosztem rodzin z jednym dzieckiem, które niedosc ze nie otrzymają pieniędzy to będą musiały dolozyc , gdyż wiadomo, ze pieniądze te nie wezma się znikad. Jezelii program ma wspierać rodziny , które już posiadaja dzieci , powinien wspierać rowniez rodziny z jednym dzieckiem . Aby mieć drugie dziecko trzeba urodzić pierwsze. Mam kilku znajomych, młode malzenstwa, które nie maja obecnie dziecka. Mowia, ze dla nich to żadna motywacja, bo do drugiego dziecka maja dlugą droge. Gdyby wyplaty były dla rodzin z jednym dzieckiem, zapewne postarali by się szybciej. Ponadto dlaczego rząd nie bierze przykladow z polityki prorodzinnej w innych krajach. Np. w Niemczech jest tzw kindergeld. Pieniazki dostaje kazde dziecko w kwocie pierwsze dziecko 184 euro drugie dziecko 184 euro trzecie 190 euro kazde kolejne po 215 euro U nas powinno być podobnie, np.:pierwsze dziecko 250 drugie dziecko 250 trzecie 500 kazde kolejne po 500 Taki program wspieral by wszystkie rodziny i jednocześnie zachecal do posiadania większej ilości dzieci. Ponadto jak program w obecnej formie wejdzie w zycie spowoduje bardzo przykre konsekwencje społeczne. Już teraz zauważam jak rodziny z dwojka dzieci smieja się z tych co maja jedno dziecko. Rodziny z jednym dzieckiem zazdroszczą tym rodzinom. Przy okazji należy dodac, ze nie kazde może mieć więcej dzieci, chociażby ze wzgledow zdrowotnych. Wiele rodzin z jednym dzieckiem nie będzie nawet stać aby poslac dziecko na nauke j. angielskiego podczas gdyż rodziny z dwojka dzieci czy wieksza będą miały pieniazki nie tylko na angielski ale i na zabawki, na lody itd. Nie wspominając już o rodzinach bogatych, których dzieci maja wszystko, korzystają z czego tylko chcą i dla nich dodatkowe pieniazki nie wniosa niczego. Wg mnie PIS zaczal cos czego nie potrafi do końca zorganizować, albo nie ma na to wystarczających pieniędzy aby program był sprawiedliwy dla wszystkich rodzin. P Dodam, jak wygląda wsparcie w Wielkiej Brytani gdzie wspolczynnik dzietności jest jednym z najwkieszych w Europie (1,90): Najważniejszym świadczeniem związanym z posiadaniem dzieci w Wielkiej Brytanii jest kwota na dziecko (Child benefit). Wysokość świadczenia jest co roku rewaloryzowana. W chwili obecnej wynosi 25 euro tygodniowo na pierwsze dziecko oraz 16 euro tygodniowo na każde kolejne dziecko. Po urodzeniu dziecka rodzinom wypłacany jest je dnorazowy zasiłek (Sure Start Maternity Grant) – odpowiednik naszego becikowego. Zasiłek ten nie ma charakteru powszechnego – wypłacany jest jedynie rodzinom gorzej sytuowanym - korzystającym z różnych form pomocy społecznej. Jego wysokość to 500 funtów, czyli ok. 600 euro Jak widać z powyższego można pomagać rodzinom jednodzietnym i uzyskiwać wysokie wspolczynniki dzietności. I co ważne, rowniez bierze się kryterium dochodowe dla becikowego. W Polsce jak zwykle nie tak jak być W Szwecji, gdzie wspolczynnik dzietności należy do najwkeiszych w Europie (1,88): W Szwecji wszystkim rodzinom (bez względu na kryterium dochodowe, łącznie ze szwedzką rodziną królewską) przysługuje od 2011 r. miesięczny zasiłek na dzieci w wysokości około 120 euro na każde dziecko. Rodzinom z dwójką lub większą liczbą dzieci dodatkowo wypłacane są zasiłki, których wys rośnie z każdym kolejnym dzieckiem: 11,6 euro na drugie dziecko, 52,5 euro na trzecie dziecko. Rodziny w trudnej sytuacji finansowej otrzymują odpowiednie do ich potrzeb formy wsparcia (np. dodatek miesz - kaniowy) Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • mmm(2016-01-23 23:27) Zgłoś naruszenie 21

    Nie na temat piszecie,mnie martwi,ze samorzady chca wiecej czasu ,Na co? Pracownicy sa juz przygotowywani od grudnia na ta ustawe, Wiedza kto nie ma 800 na osobe,bo to ci ktorzy maja zasilki rodzinne. Jak dolicza do dochodu to dopiero bedzie bajzel, Beda zabierac rodzinne, alimenty z funduszu ,Wspolczuje bo tego balaganu przez miesiace nie ogarna a ludzie beda oddawac z odsetkami jeszcze lepszymi niz u lichwiarzy .Powinno byc jak najmniej biurokracji, Kiedys kazde dziecko dostawalo rodzinne i to bylo sprawiedliwe,akt urodzenia i biurokracji zero. TERAZ zwala sie na samorzady i ustawy nie bedzie, Szkoda naszych dasow ze ktos tam dostanie a inny nie

    Odpowiedz
  • Zenobia(2016-01-22 11:20) Zgłoś naruszenie 21

    Świetnie, będą miała na waciki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2016-01-23 22:45) Zgłoś naruszenie 20

    SMUTNE.. Co jedynak winny. Niektórzy nie mogą mieć więcej dzieci. Pierwsze dziecko jeszcze "skorzysta" przy drugim. Tak Pani Premier tłumaczyła ze to na rodzinę to 500.Dajcie po 200 ale każdemu!!!!!!!!!!!! BOLI TA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ!!!

    Odpowiedz
  • hihi(2016-01-22 15:16) Zgłoś naruszenie 20

    P R I M A A P R I L I S

    Odpowiedz
  • Joker.(2016-01-24 10:19) Zgłoś naruszenie 22

    Jak zwykle durnie z PIS-u dorwały się do władzy i teraz robią czystkę w nocy jak szubrawcy , złodzieje i faszyści , ładnych żeście wybrali ci co głosowali na ten durny PIS, a te 500złotych na dziecko to w pryma-aprilis i będziecie je oglądać jak rak świśnie, to są oszołomy i zaczęli od rujnowania kraju i do tego doprowadzą , bo oni na gospodarce tak się znają jak ja na prowadzeniu F-16. To już będzie koniec wolności i demokracji , B.Szydło i prezydent Duda jeździ po instrukcję do J.Kaczyńskiego , a J.Kaczyński jeździ po instrukcje do księdza T.Rydzyka , zresztą jak wszyscy pisowcy występujący w telewizji' trwam' . Takich durni jak w Polsce to niema nigdzie na świecie oprócz PIS-u , jedynie co robią to dyktatura i reżim, to tylko potrafią,zresztą mieli dobrych nauczycieli wieku XX.Cały czas J.Kaczyński kłamał i oszukiwał wyborców że będzie sprawiedliwie i uczciwie , jesteś J.Kaczyński oszust i kłamca i modlisz się pod figurą a diabła masz za skórą. Twoi obrońcy w postaci kościoła katolickiego są tacy sami jak ty J.Kaczyński.I tak za cytuję słowa ewangelii.Nikt nie może dwom panom służyć :albo przy jednym stać będzie, a drugim wzgardził. Nie możecie Bogu służyć i mamonie.I dalej .Czemuż to widzisz źdźbło w oku brata twego , a belki w oku swoim nie widzisz.Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy do was przychodzą odzieniu owczym , a wewnątrz są wilki drapieżne . To jest przesłanie do PIS-u i całego episkopatu Polskiego jak najbardziej dotyczy to również księdza T.Rydzyka, a może przede wszystkim!

    Odpowiedz
  • marko(2016-01-25 17:16) Zgłoś naruszenie 21

    czyli dwoje pracujących za najnirzszą krajową z jednym dzieckiem nie dostaną 500zł a bogaci z dwójką wezmą kase to jest dyskriminacja rodzin z jednym dzieckiem

    Odpowiedz
  • MIRWA(2016-01-22 18:13) Zgłoś naruszenie 10

    CZY TO RÓWNIEŻ BEDZIE DOTYCZYŁO DZIECI - STUDENTÓW , BO RODZINNE IM SIĘ NIE NALEŻY ???

    Odpowiedz
  • kkk(2016-04-25 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    dają źle nie dają też źle Ludzie !!! Może wynagrodzenia też nie zwiekszać bo jeszcze w alkoholizm popadną co nie którzy jak będą mieć za dużo wypłaty hahah

    Odpowiedz