SN: Obniżenie etatu nie zawsze wpływa na zasiłek macierzyński

autor: Artur Radwan21.01.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:41
prawo, sąd, sprawiedliwość

Kobieta złożyła kasację do Sądu Najwyższego. A ten przyznał jej rację.źródło: ShutterStock

Ubezpieczona, która zgodziła się na obniżenie o połowę czasu pracy, ale wcześniej udała się na prawie dziewięciomiesięczne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży, zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w pełniej wysokości. Tak wczoraj orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta od 2009 r. była zatrudniona w banku. Do 30 listopada 2012 r. pracowała na pół etatu, a od grudnia do końca stycznia 2013 r. pracodawca zwiększył jej czas pracy do pełnego wymiaru. Po tym okresie kobieta znów miała pracować na pół etatu, tymczasem od 23 stycznia 2013 r. poszła na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży. Ten stan trwał nieprzerwanie do 6 października 2013 r. Bank przez cały ten czas wypłacał jej zasiłek chorobowy w przeliczeniu na pełen etat w kwocie 5,8 tys. zł miesięcznie. 7 października 2013 r. kobieta urodziła dziecko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął jej wypłacać zasiłek macierzyński, przy czym był on liczony tylko od połowy wymiaru etatu, który był ponownie ustalony od lutego 2013 r. W efekcie kobieta otrzymywała miesięcznie około 2,4 tys. zł (zamiast dwukrotnie więcej).

Ubezpieczona nie zgodziła się z tą decyzją organu rentowego i odwołała się od niej do sądu I instancji. A ten stanął po stronie kobiety. Sąd, rozpatrując sprawę, powołał się na art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.). Zgodnie z nim podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami ich pobierania zarówno tego samego rodzaju, jak i innego nie było przerwy albo była ona krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Sąd wskazał, że kobieta od stycznia aż do narodzenia dziecka przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim (pobierała zasiłek chorobowy). Mając na względzie ten przepis, sąd stwierdził, że organ rentowy przyznając zasiłek macierzyński, nie powinien na nowo przeliczać jego wymiaru.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane