statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Rolnicy opiekunowie wybierają KRUS

autor: Michalina Topolewska21.01.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:22
Jak sprawdziliśmy, liczba składanych wniosków jest zróżnicowana w poszczególnych województwach.

Jak sprawdziliśmy, liczba składanych wniosków jest zróżnicowana w poszczególnych województwach.źródło: ShutterStock

769 osób, które uzyskały prawo do jednego ze świadczeń opiekuńczych, złożyły wniosek o odprowadzanie ich składek emerytalno-rentowych do KRUS. Tak wynika z danych centrali kasy.

Od 1 października 2015 r. obowiązują nowe przepisy związane z ubezpieczeniem rolników, ich małżonków i domowników, którzy ze względu na zajmowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny mogą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Z momentem przyznania którejś z tych form wsparcia ich składki nie są już obowiązkowo odprowadzane do ZUS. Obecnie mogą bowiem dokonać wyboru i w ciągu miesiąca od wydania im przez ośrodek pomocy społecznej decyzji złożyć wniosek o objęcie ich ubezpieczeniem w KRUS, co pozwoli im na zachowanie dotychczasowego miejsca uiszczania należności emerytalno-rentowych. Umożliwia im to art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 704 ze zm.). Dopiero jeśli we wspomnianym terminie nie zgłoszą się do właściwej placówki terenowej lub oddziału regionalnego, wójt zgłosi ich do ZUS.

Jak sprawdziliśmy, liczba składanych wniosków jest zróżnicowana w poszczególnych województwach. Na przykład w jednostkach, które podlegają oddziałowi w Rzeszowie (oraz w nim samym), w okresie październik – grudzień 2015 r. złożone zostały 254 wnioski. Z kolei do oddziałów: krakowskiego, białostockiego, warszawskiego, i ich placówek terenowych wpłynęło odpowiednio 132, 114 i 110 formularzy. W Koszalinie i Olsztynie odnotowano 18 i 35 wniosków.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane