statystyki

Poradnia kadrowa z 21 stycznia 2016

autor: Maciej Ambroziewicz, Anna Skupień21.01.2016, 09:09; Aktualizacja: 21.01.2016, 09:49
Przepisy bhp nie określają, jak i w co należy wyposażyć apteczki do udzielania pierwszej pomocy.

Przepisy bhp nie określają, jak i w co należy wyposażyć apteczki do udzielania pierwszej pomocy.źródło: ShutterStock

Poradnia kadrowa z 21 stycznia 2016 roku.

● Pracuję jako sprzedawca w centrum handlowym na otwartej przestrzeni (tzw. wyspie) tuż przy drzwiach wejściowych. W okresie jesienno-zimowym jest bardzo zimno. Pracodawca co prawda zapewnił grzejnik elektryczny, jednak dyrekcja centrum zabroniła wszystkim używania elektrycznych urządzeń grzewczych, tłumacząc to przepisami z zakresu ochrony ppoż. i problemami z instalacją elektryczną. Czy takie postępowanie nie narusza przepisów bhp? Zdarza się, że temperatura na moim stanowisku pracy wynosi zaledwie 15 st. C.

Temperatura na stanowisku pracy takim jak opisane nie może być niższa niż 18 st. C, w związku z czym pracodawca powinien podjąć skuteczne działania zmierzające do zapewnienia komfortu termicznego pracownika.

Stosownie do postanowień art. 207 par. 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zagwarantowanie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przejawem tej powinności jest m.in. zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury dostosowanej do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania). W przypadku gdy w pomieszczeniu wykonywana jest lekka praca fizyczna, a także w pomieszczeniach biurowych temperatura ta zgodnie z par. 30 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: rozporządzenie), nie może być niższa niż 18 st. C.

W przypadku takim jak opisany, a więc gdy pracownik – w tym przypadku sprzedawca – świadczy pracę na otwartej przestrzeni, w szczególności tuż przy wejściu do budynku, gdzie jest narażony nie tylko na wychłodzenie, ale również na przeciągi, pracodawca powinien podjąć szczególne działania zmierzające do wyeliminowania tych nieprawidłowości. Oczywiście zarząd centrum handlowego może wprowadzić pewne ograniczenia w zakresie stosowania dowolnych grzejników elektrycznych, jednak niezależnie od tego powinien umożliwić pracodawcy spełnienie jego obowiązku polegającego na zapewnieniu warunków pracy zgodnych z przepisami bhp.

W omawianym przypadku pracodawca powinien niezwłocznie podjąć działania techniczno-organizacyjne polegające np. na obudowaniu stoiska handlowego szklaną konstrukcją zapewniającą skuteczniejszą izolację termiczną, a także ustalić z zarządcą budynku, w jaki sposób może skutecznie dogrzewać stanowisko pracy, skoro nie wolno korzystać z grzejników elektrycznych. Jest to o tyle istotne, że praca w tak niskiej temperaturze bez odpowiedniej odzieży ochronnej może powodować przeziębienia pracowników i w konsekwencji absencję chorobową. Co ważne, pracodawcy nie wolno nie spełnić obowiązku zapewnienia wymaganej temperatury na stanowisku pracy, tłumacząc to zaniechanie np. brakiem środków finansowych czy względami estetycznymi. Jak bowiem stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 20 września 2001 r., odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, ale nie jego sytuacją ekonomiczną (sygn. akt SA/Bk 75/01, Pr. Pracy 2002/3/35).

Należy też przypomnieć, że w opisywanym przypadku, a więc gdy temperatura na stanowisku pracy spowodowana warunkami atmosferycznymi jest nagminnie niższa od wymaganej, pracownikowi przysługuje prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, o którym mowa w art. 210 k.p., z uwagi na warunki pracy nieodpowiadające przepisom bhp i stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane