statystyki

Dwugłos ws. składek ZUS: Równe oskładkowanie umów jest znacznie bardziej racjonalne niż obecny system

autor: Piotr Krajewski20.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 08:58
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Korzyść finansowa z obejścia ZUS spycha wiele przedsiębiorstw działających w Polsce w stronę balansowania na granicy prawa.źródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by wszystkie umowy objąć składkami na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu w budżecie mają się znaleźć środki niezbędne do sfinansowania obniżenia wieku emerytalnego.

Podnoszenie obciążeń podatkowych, bo takim obciążeniem w praktyce są składki, jest oczywiście rozwiązaniem niepopularnym. Komentatorom ekonomicznym bardzo łatwo jest więc pomysł oskładkowania umów skrytykować. Ja jednak uważam, że propozycja prezydenta Dudy ma istotne zalety.

Po pierwsze, obecny system jest niespójny. W przypadku umów o pracę składki na ZUS płaci się proporcjonalnie do uzyskiwanego wynagrodzenia. Osoba samozatrudniona, czyli formalnie prowadząca działalność gospodarczą, odprowadza natomiast składki stałej wysokości, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Od umów o dzieło składek się z kolei w ogóle nie płaci. Jeszcze dziwniejsza sytuacja ma miejsce w przypadku umów-zleceń, od których płaci się składki proporcjonalne, ale tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nie ma w tym żadnej logiki. Równe oskładkowanie umów jest o wiele bardziej racjonalne.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane