statystyki

Urząd pracy może dofinansować studia podyplomowe

autor: Renata Majek19.01.2016, 11:11; Aktualizacja: 19.01.2016, 11:30
studia student uniwersytet książka

Zainteresowany musi się zarejestrować w urzędzie pracy i złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych wraz z kompletem załącznikówźródło: ShutterStock

Myślę o studiach podyplomowych, by poprawić moją pozycję w pracy. Słyszałam, że naukę może sfinansować urząd pracy. Czy tylko osoby bezrobotne mają do tego prawo, czy ja, pracująca w tej chwili na etacie, mogę skorzystać z takiej możliwości – pyta pani Teresa.

Jest to możliwe, ale zależy od indywidualnej sytuacji osoby starającej się o wsparcie oraz miejsca, w którym o nie wystąpi. Nie trzeba być bezrobotnym, o dofinansowanie mogą się też starać osoby poszukujące pracy, m.in. przebywające na wypowiedzeniu z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy (np. z powodu zwolnień grupowych) bądź podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierzają podjąć pracę lub działalność gospodarczą poza rolnictwem. A także osoby pracujące, przy czym muszą mieć 45 lat lub więcej.

Wysokość dofinansowania dla osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy może sięgać 100 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w trzecim kwartale 2015 r. 3895,33 zł). Koszt wpisowego nie podlega finansowaniu, ale za to niektórzy mogą otrzymać stypendium w wysokości 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli pani Teresa spełnia warunek wieku, musi się zarejestrować w urzędzie pracy i złożyć wniosek o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych wraz z kompletem załączników. Wymagany jest dokument wydany przez organizatora z informacją o nazwie, terminie i koszcie studiów podyplomowych oraz kserokopia dokumentu potwierdzającego wykształcenie i kwalifikacje. Niektóre urzędy powiatowe wymagają również aktualnego CV, a także deklaracji od przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy osobie bezrobotnej lub o podjęciu działalności gospodarczej.

Niestety, złożenie wniosku nie gwarantuje uzyskania zgody na sfinansowanie kosztów, konieczne jest uzyskanie pozytywnej oceny po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej z pracownikiem urzędu. Dopiero pozytywne rozpatrzenie wniosku prowadzi do podpisania umowy.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • oewsb(2016-08-11 17:44) Zgłoś naruszenie 03

    Witam! Studia podyplomowe w wielu interesujących kierunkach (m.in. prawo, budownictwo, IT i wiele innych) można odnaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Bankowej. Zapraszam na stronę wsb.pl w celu zapoznania się z naszą ofertą. Dodam, że zapisując się na studia do 19 września wpisowe kosztuje dzięki promocji 100 zł zamiast 400 zł, a na czesnym można zaoszczędzić nawet 300zł. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane