statystyki

Delegacje: Czy można przyspieszyć korzystne rozliczenia z ZUS

15.01.2016, 19:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:40
ZUS

Sprawa rozliczeń delegacji nie jest do końca jasnaźródło: ShutterStock

Firmy delegujące i zatrudnieni w nich pracownicy mogą czuć się pokrzepieni ostatnimi korzystnymi dla nich wyrokami Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w zakresie ubezpieczeń społecznych pracowników delegowanych.

Szczególnie ważny dla pracodawców jest wyrok SN z 18 listopada 2015 r. (sygn. akt II UK 100/14). Po ostatnim okresie orzeczeń niekorzystnych dla przedsiębiorców delegujących SN powrócił w nim bowiem do przychylnej im interpretacji kryterium obrotu, stosowanego przy ustalaniu, czy firma delegująca normalnie prowadzi swoją działalność w kraju, z którego wysyła pracownika. A jest to jednym z warunków opłacania za zatrudnionego składek do ZUS, a nie do obcej instytucji zapieczenia społecznego. Korzyści z tego są obopólne – pracownik odkłada na emeryturę i inne świadczenia tylko w jednym kraju, a pracodawca opłaca u nas niższe kwoty, niż musiałby to czynić w bogatszych krajach UE.

W powyższym orzeczeniu SN uznał, że przy ustalaniu podlegania pracownika polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych ZUS nie może opierać się wyłącznie na kryterium obrotu firmy delegującej. Okazuje się, że zgadza się z nim także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z uzyskanego przez DGP stanowiska resortu pracy wynika bowiem, że kryterium obrotu może być traktowane tylko jako pomocnicze i z pewnością nie jako jedyne istotne.

Z kolei w wyroku z 28 października 2015 r. (sygn. akt SK 9/14) TK uznał za niekonstytucyjną regulację, interpretowaną dotychczas w ten sposób, że odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne pracownika delegowanego musi być dokonywane co najmniej od obowiązującego u nas przeciętnego wynagrodzenia, nawet jeśli zatrudniony w danym miesiącu zarobił mniej. Swoim orzeczeniem TK likwiduje więc fikcję opłacania składek od nieistniejącego wynagrodzenia pracownika. Problemem jest jednak to, że utrata mocy obowiązującej przepisu, który na to pozwala, nastąpi dopiero 5 listopada 2016 r.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane