Osoby, które później wyślą dziecko do szkoły, bez urlopu rodzicielskiego

autor: Łukasz Guza14.01.2016, 07:59; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:12
Szkoła

Zmiana przepisów będzie wywoływać skutki dopiero za kilka lat.źródło: ShutterStock

Osoby, które później wyślą dziecko do szkoły, będą pozbawione możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego w okresie rozpoczęcia nauki. Taki skutek wywoła ustawa z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 35).

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy mogą zachować część urlopu rodzicielskiego do wykorzystania w późniejszym terminie, a nie bezpośrednio po macierzyńskim. Umożliwiła im to nowelizacja k.p. z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268). Zgodnie z nią maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Przepisy te specjalnie wskazywały takie zakończenie terminu, w którym można skorzystać ze wspomnianego uprawnienia. W ten sposób rodzic może zachowaną część płatnej opieki (np. dwa miesiące) wykorzystać w momencie, gdy dziecko rozpoczyna edukację szkolną. Dla wielu osób to trudny okres – dziecko może wymagać większej uwagi ze strony rodziców, a ci ostatni mogą mieć przejściowe problemy z organizacją opieki. Możliwość skorzystania z płatnego urlopu właśnie w tym czasie (pracodawca nie może odmówić jego udzielenia) miała te kłopoty łagodzić.

Nowelizacja z 24 lipca 2015 r. jest jednak dostosowana do obowiązujących obecnie przepisów w zakresie obowiązku szkolnego. Zgodnie z nimi dziecko ma rozpoczynać pierwszą klasę w roku kalendarzowym, w którym kończy sześć lat. Od 1 września 2016 r. zasady te zostaną jednak zmienione ustawą z 29 grudnia 2015 r. Zgodnie z nią obowiązek szkolny rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siedem lat. Tylko na wniosek samych rodziców podopieczny będzie mógł rozpoczynać kształcenie rok wcześniej (w wieku sześciu lat).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane