Osoby, które później wyślą dziecko do szkoły, bez urlopu rodzicielskiego

autor: Łukasz Guza14.01.2016, 07:59; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:12
Szkoła

Zmiana przepisów będzie wywoływać skutki dopiero za kilka lat.źródło: ShutterStock

Osoby, które później wyślą dziecko do szkoły, będą pozbawione możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego w okresie rozpoczęcia nauki. Taki skutek wywoła ustawa z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 35).

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy mogą zachować część urlopu rodzicielskiego do wykorzystania w późniejszym terminie, a nie bezpośrednio po macierzyńskim. Umożliwiła im to nowelizacja k.p. z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268). Zgodnie z nią maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Przepisy te specjalnie wskazywały takie zakończenie terminu, w którym można skorzystać ze wspomnianego uprawnienia. W ten sposób rodzic może zachowaną część płatnej opieki (np. dwa miesiące) wykorzystać w momencie, gdy dziecko rozpoczyna edukację szkolną. Dla wielu osób to trudny okres – dziecko może wymagać większej uwagi ze strony rodziców, a ci ostatni mogą mieć przejściowe problemy z organizacją opieki. Możliwość skorzystania z płatnego urlopu właśnie w tym czasie (pracodawca nie może odmówić jego udzielenia) miała te kłopoty łagodzić.

Nowelizacja z 24 lipca 2015 r. jest jednak dostosowana do obowiązujących obecnie przepisów w zakresie obowiązku szkolnego. Zgodnie z nimi dziecko ma rozpoczynać pierwszą klasę w roku kalendarzowym, w którym kończy sześć lat. Od 1 września 2016 r. zasady te zostaną jednak zmienione ustawą z 29 grudnia 2015 r. Zgodnie z nią obowiązek szkolny rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siedem lat. Tylko na wniosek samych rodziców podopieczny będzie mógł rozpoczynać kształcenie rok wcześniej (w wieku sześciu lat).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane