Najpierw rozwiązanie umowy o pracę, potem wyrejestrowanie z ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska14.01.2016, 11:18; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:08
umowa, prawo, podpis

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu nie wcześniej niż z chwilą zapoznania się pracodawcy z pismem pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie wypłacał mi wynagrodzenia przez kilka miesięcy. Rozwiązałem więc umowę o pracę bez wypowiedzenia, wskazując w piśmie do pracodawcy datę rozwiązania umowy na 30 października 2015 r. Pismo to zostało odebrane przez pracodawcę dopiero 23 listopada 2015 r. Pracodawca wyrejestrował mnie z ZUS z ostatnim dniem października, ale ja mam wątpliwości, czy zrobił to prawidłowo. Z jaką datą powinienem zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych?

W przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia przez dłuższy czas, zasadność rozwiązania umowy w tym trybie przez pracownika nie może budzić wątpliwości. Zatrudniony musi jednak złożyć odpowiednie oświadczenie, doręczając je pracodawcy. Ustalenie prawidłowej daty rozwiązania umowy jest istotne nie tylko z powodu wygaśnięcia obowiązku świadczenia pracy, ale także ustania ubezpieczenia. Pracodawca po otrzymaniu pisma powinien wyrejestrować byłego pracownika z ZUS. Z oczywistych względów będzie chciał to zrobić z datą jak najwcześniejszą. Wpływa ona na wysokość składek, jakie pracodawca jest zobowiązany odprowadzić.

W opisanej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia złożone przez pracownika, pomimo wskazanej w nim daty rozwiązania umowy o pracę na 30 października 2015 r., zostało odebrane przez pracodawcę po upływie tego terminu. Aby ustalić, z jaką datą umowa uległa rozwiązaniu, należy sięgnąć do przepisu art. 61 kodeksu cywilnego stosowanego na mocy odesłania zawartego w kodeksie pracy. Zgodnie z nim oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Rozwiązanie bez wypowiedzenia powoduje zatem ustanie stosunku pracy z chwilą zapoznania się z treścią pisma przez drugą stronę, chyba że w treści wskazano datę późniejszą. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 6 października 1998 r., sygn. akt III ZP 31/98, pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane