statystyki

Nieskuteczna walka państwa z bezdomnością rodzin wychowujących dzieci

autor: Michalina Topolewska13.01.2016, 20:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:43
bezdomny

36,1 tys. wynosi liczba osób bezdomnychźródło: ShutterStock

Coraz więcej małoletnich trafia z rodzicami do schronisk i noclegowni. By przeciwdziałać temu zjawisku, potrzeba międzyresortowych działań. Ich podjęcie postuluje Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, w wystąpieniu skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W liście skierowanym do szefowej resoru przywołuje dane pochodzące z przeprowadzonego w ubiegłym roku ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Wynika z niego, że bez miejsca zamieszkania pozostaje 1892 dzieci, które stanowią 5,2 proc spośród wszystkich policzonych wówczas bezdomnych (w 2013 r. było ich 1538). Przy czym RPD podkreśla, że było to badanie jednorazowe, dlatego trudno jest na jego podstawie wnioskować o rzeczywistej liczbie bezdomnych dzieci, ale można sądzić, że jest ona wyższa.

36,1 tys. wynosi liczba osób bezdomnych wg przeprowadzanego w 2015 r. ogólnopolskiego badania

Rzecznik wskazuje, że udzielanie schronienia rodzinom poprzez przyznanie miejsca w odpowiedniej placówce należy do zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej. W wielu przypadkach obsługa tego zadania jest powierzana przez samorządy podmiotom niepublicznym, np. organizacjom pozarządowym. Zdaniem RPD taka współpraca pozwala na zabezpieczenie podstawowych potrzeb osób bezdomnych. Zdarza się jednak, że pobyt rodziny w schronisku trwa nawet trzy lata. Co więcej, do rzecznika trafiają skargi od opiekunów. Rodzice podnoszą w nich, że usługi świadczone w placówkach są na niskim poziomie, a dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • raz(2016-01-13 21:11) Zgłoś naruszenie 21

    Coś takiego. Nagle za PiSu pan Michalak z PO odkrył, że w Polsce są jednak biedne dzieci. Cud noworoczny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane