Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie podwójna pomoc za opiekę w rodzinie

autor: Michalina Topolewska12.01.2016, 07:42; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:46
Na zmianie zyskają nie tylko opiekunowie mający minimum dwoje niepełnosprawnych dzieci

Na zmianie zyskają nie tylko opiekunowie mający minimum dwoje niepełnosprawnych dzieciźródło: ShutterStock

Jeżeli rodzice mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko i nie pracują, to każde z nich będzie mogło otrzymywać pomoc finansową za zajmowanie się nimi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • anna(2017-10-17 19:54) Zgłoś naruszenie 10

    opiekuję się niepełnosprawnym dorosłym synem - I CO ??? DLA WAS NIE ISTNIEJĘ ??? muszę kupić mu drogie leki z mojej emerytury, bo syn ma 740 zł renty!!! / zachorował na raka w czasie studiów, miał 22 lata, nie zdążył pracować

    Odpowiedz
  • ja(2017-04-24 19:39) Zgłoś naruszenie 10

    gdzie mogę uzyskać informację na temat opieki nad starszą juz mamą iniepełnosprawnym bratem, obecnie pracuje ale słyszałam ,ze mogę odejsc z pracy i dostac wynagrodzenie za opieke nad osobami niesprawnymi vzy wiecie cos o tym , jest to mozliwe?

    Odpowiedz
  • Montana62(2016-05-10 00:14) Zgłoś naruszenie 61

    Dziwi mnie brak komentarzy na temat wysokosci jaka proponuje rzad 800 zl. Ale dla czego tylko 800 zl. A nie tyle co dla dzieci 1200 zl. Prosze mi wytlumaczyc czy praca wykonywana przy tych chorych czyms sie rozni czy ich pampersy inaczej pachna ? Nasi rodzice i inni czlonkowie rodzin starego pokolenia wypracowali sobie to zeby miec godna opieke , zal mi dzieci niepelnosprawnych ktorym jedynie mozemy podniesc komfort zycia bo i tak beda obciazeniem panstwa wiec dlaczego to swiadczenie nie jest w jednej kwocie. Malo tego opiekunom dzieci zalicza sie to do lat pracy ale w przypadku opiekunow ktorzy juz maja ponad 20 lat pracy czasu spedzanego przy lozku chorego starszego nie zalicza sie tak jest w moim przypadku juz mam 10 lat w plecy ale to i tak zemsci sie na opiekunach dzieci bo one tez beda dorosle i zobaczymy jak beda mieli mniejsze swiadczenia bo i 500 + tez odejdzie . to jest hanba dla wszystkich rzadow niewolnictwo w 21 wieku nadal trwa .

    Odpowiedz
  • derek321(2016-03-18 13:15) Zgłoś naruszenie 02

    jak moga dac wiecej przecierz dla tych rzadzacych zabraklo

    Odpowiedz
  • kamil(2016-01-15 14:25) Zgłoś naruszenie 30

    Świadczenia dla osób, które poświęcają życie zawodowe na rzecz opieki nad podopiecznymi ( z niepełnosprawnością) muszą być adekwatne do cen na rynku,kosztów utrzymania.... Nieprawdopodobny wzrost świadczeń w ostatnim czasie pokazuje, że kwestia opiekunów ON nie pozostaje nikomu obojętny. Będą także zmiany w opiece nad osobami dorosłymi, nie tylko dziećmi. To ważne aby nie tylko zmieniać świadomość społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności, ale i wspierać finansowo osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów http://www.rynekseniora.pl/finanse/110/wyzsze_swiadczenia_dla_opiekunow_niepelnosprawnych_resortowy_zespol_przygotuje_zmiany,4206.html

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dorosli niepelnosprawni.(2016-01-14 16:39) Zgłoś naruszenie 51

    pis wreszcze uchwalcie ustawe dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych ,tust lamentem matek kazal dac swiadczenie dla dzieci. a jarek nie moze taki slaby...............

    Odpowiedz
  • Blanka Rudy(2016-01-13 13:21) Zgłoś naruszenie 05

    Tak? A to zaskakujące, bo zajmuję się tymi kwestiami i wiem, ze wyrok TK zaczął obowiązywać NATYCHMIAST i oboje rodzice na dwoje różnych dzieci otrzymują swiadczenia. Tyle, że OPSy pracują na starej ustawie i trzeba się odwołać do SKO. Czy pani Topolewska jest pewna, ze ma własciwe informacje? Czy może to ma być następna bzdura, pokazująca "złe rządy PełO, które PiS musi naprawiać. Ergo: bzdura.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Blanka Rudy(2016-01-13 13:17) Zgłoś naruszenie 12

    "Wprawdzie orzeczenie sędziów odnosiło się do art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r., to jednak ograniczenie w liczbie przyznawanych świadczeń zostało utrzymane, a jego zakres został nawet rozszerzony. Obecnie 1,3 tys. zł miesięcznego wsparcia nie może być przyznane, jeżeli inny członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo nie tylko do świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym, ale też specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna." Tak? A to zaskakujące, bo zajmuję się tymi kwestiami i wiem, ze wyrok TK zaczął obowiązywać NATYCHMIAST i oboje rodzice na dwoje różnych dzieci otrzymują swiadczenia. Tyle, że OPSy pracują na starej ustawie i trzeba się odwołać do SKO. Czy pai Topolewska jest pewna, ze ma własciwe informacje? Czy może to ma być następna bzdura, pokazująca "złe rządy PełO, które PiS musi naprawiać. Ergo: bzdura.

    Odpowiedz
  • Matka(2016-01-13 08:10) Zgłoś naruszenie 143

    Do ,, no tak " Ciekawe czy jak tobie urodziło by się niepełnosprawne dziecko w rodzinie, to też dał byś mu na imię ,, niedorozwój"...

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2016-01-12 15:21) Zgłoś naruszenie 66

    swiadczenie pieleggggggnacyjne powinno byc dla osub niesamodzielnych do egztencji orzeka tylko zus......a nie jakies centra pomocy, moja byla znajoma dostala grupe na korytarzu..leki stopien pracodawca chcial to ma.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no tak(2016-01-12 13:58) Zgłoś naruszenie 643

    Rozdawajcie niedorozwojom to dobrze państwo i my Polacy na tym wyjdziemy !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • opiekunka mamy(2016-01-12 12:21) Zgłoś naruszenie 358

    Niestety nowy prezydent ,premier i ich świta okazali się kłamcami w dodatku cierpiącymi na amnezję.Zrobili z gęby dup.......W dodatku wyrok TK dotyczący opiekunów dorosłych dla nich nie istnieje i taka jest gorzka prawda.

    Odpowiedz
  • STANSIO(2016-01-12 10:30) Zgłoś naruszenie 313

    DO ADAMA .......COS TAKI NIEWIERZACY ? POCZEKAJ A NIE SADZ O RAZU ....WIECEJ WIARY

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adam(2016-01-12 10:03) Zgłoś naruszenie 208

    PiSiory nie mają pieniędzy na główne obiecanki wyborcze,kwota wolna od podatku i z 500zł na dziecko też kombinują.Dlatego wyrok z 18.10.2014 K 38/13 nie zostanie wykonany.Słowo Pani Szydło znaczy dokładnie tyle co i słowo Tuska.

    Odpowiedz