Poprawki wprowadzają m.in. uprawnienia pracowników zoz-ów do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat, odpraw emerytalnych i rentowych oraz zwiększają liczbę stanowisk kierowniczych.

"Te poprawki mają na celu pokazanie, że dla nas polityków, którzy mają świadomość jak trudna jest sytuacja służby zdrowia, bez zadowolonych pracowników szpital nie będzie dobrze funkcjonował" - powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie Łukacijewska.

W jej ocenie zaproponowane przez senatorów zmiany są niezbędne dla ratowania służby zdrowia oraz dla poprawienia warunków wszystkich pacjentów w Polsce.

"Jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych zapisów zarówno dla dobra służby zdrowia, dla dobra pacjenta jak również dla dobra pracowników, którzy są bardzo ważnym elementem rozwiązania problemów, które są dzisiaj w służbie zdrowia" - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu PO.

Według Sidorowicza spełnione zostały oczekiwania środowisk medycznych

Wyraziła nadzieję, że zgłoszone przez senatorów poprawki spotkają się z poparciem zarówno ze strony wszystkich klubów parlamentarnych, jak i ze strony prezydenta L. Kaczyńskiego. Zaapelowała do wszystkich środowisk politycznych, aby poparli zaproponowane przez senatorów rozwiązania.

"Mamy nadzieję, że wszyscy politycy po pracach senackiej komisji zdrowia dojdą do jednego wniosku, że nie można czekać i odkładać w nieskończoność reformy służby zdrowia. Wspólnie możemy dzisiaj naprawić służbę zdrowia i o to apeluję do wszystkich środowisk i do pana prezydenta" - mówiła posłanka.

Jak podkreślił Sidorowicz poprawki, które w piątek złożą senatorowie podczas pracy komisji zdrowia zaproponowała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas czwartkowego spotkania kierownictwa resortu z przedstawicielami senackiej komisji zdrowia oraz klubu PO.

Według Sidorowicza spełnione zostały oczekiwania środowisk medycznych. "Daliśmy to, co było postulowane i jest potrzebne do tego, aby pracownicy służby zdrowia czuli się gospodarzami w swoich zakładach i mieli poczucie, że reforma nie jest przeciwko nim" - powiedział.

Zaznaczył, że w ramach reformy PO próbuje utrzymać dotychczasowe przywileje pracowników służby zdrowia. Dodał, że w związku z trwającym procesem uchwalania pakietu ustaw zdrowotnych nie jest przesądzony jego ostateczny kształt.

Sejm uchwalił we wtorek pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO

"Bardzo liczymy, że kolejne zmiany redakcyjne, ale także te o kluczowym znaczeniu potrafią w jakiejś mierze zwiększyć ilość tych ludzi, którzy zaangażują się w proces doskonalenie systemu opieki zdrowotnej" - powiedział Sidorowicz.

W jego ocenie nie można zapominać, że dzisiejsza sytuacja służby zdrowia jest niedobra i jeżeli w najbliższym czasie nie zostanie przeprowadzona reforma ta sytuacja "może się jeszcze bardziej pogorszyć".

Sejm uchwalił we wtorek pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

W ocenie związkowców z OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, o pracownikach zoz-ów, a także ustawa wprowadzająca reformę są szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Skierowali oni pismo z prośbą do prezydenta o pilne spotkanie.