statystyki

Skreślenie ochroniarza z listy kwalifikowanych pracowników można wstrzymać

autor: Piotr Szymaniak12.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:42

NSA uznał, że można wstrzymać decyzję o skreśleniu ochroniarza z listy kwalifikowanych pracowników ochrony, jeśli miałoby to doprowadzić do utraty jego źródła utrzymania. Zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie osób i mienia (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1099 – u.o.o.m.) na prowadzoną przez komendanta wojewódzkiego policji listę można wpisać tylko osobę, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne. Od 1 stycznia 2014 r. wszczęcie takiego postępowania powoduje skreślenie z listy. Wcześniej przepisy mówiły o zawieszeniu uprawnień do czasu rozstrzygnięcia.

W rozpatrywanej sprawie ochroniarz zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymanie decyzji o skreśleniu go z listy, jako że utrata uprawnień spowoduje zwolnienie go z pracy. Wnioskodawca wyjaśnił, że uniewinnienie przez sąd karny nie pociągnie za sobą przywrócenia go na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej i będzie zmuszony ponownie uzyskać wpis. A do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia kwestii odpowiedzialności karnej nie będzie miał środków do życia.

WSA przychylił się do tego wniosku, uznając, że wystąpiła przesłanka wynikająca z art. 61 par. 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm.). Przepis ten stanowi, że sąd może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane