statystyki

Przed oskładkowaniem zleceń uchronią przedsiębiorcę tylko wyższe wpłaty do ZUS

autor: Marcin Nagórek07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:50
Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania.

Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą już od kilku lat. Płacę więc pełny ZUS z podstawą wymiaru składek w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zamierzam też podjąć pracę na podstawie umowy-zlecenia, z której podstawa wymiaru z pewnością będzie wyższa – ponieważ dużo wyższe będzie wynagrodzenie (ok. 5000 zł brutto). Czy w takiej sytuacji będę musiał płacić składki od działalności i od zlecenia? Słyszałem, że weszły w życie jakieś nowe przepisy.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Ubezpieczeniom na takich samych zasadach podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Tytuł ubezpieczenia do wyboru

W opisywanej sytuacji przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, opłaca obecnie składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w kwocie 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (popularnie zwany pełnym ZUS) – od 1 stycznia 2016 r. w wysokości 2433 zł. Zamierza on jednocześnie zawrzeć umowę-zlecenie, z tytułu której będzie osiągał wynagrodzenie w kwocie sporo wyższej niż deklarowana przez niego podstawa wymiaru składek z działalności.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 9 ust. 2 ustawy systemowej, zgodnie z którą osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (np. z działalności gospodarczej i zlecenia), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.

Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania. Zgodnie z jego treścią zleceniobiorca prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu umowy-zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 – w tym wypadku 2433 zł.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane