statystyki

Przed oskładkowaniem zleceń uchronią przedsiębiorcę tylko wyższe wpłaty do ZUS

autor: Marcin Nagórek07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:50
Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania.

Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą już od kilku lat. Płacę więc pełny ZUS z podstawą wymiaru składek w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zamierzam też podjąć pracę na podstawie umowy-zlecenia, z której podstawa wymiaru z pewnością będzie wyższa – ponieważ dużo wyższe będzie wynagrodzenie (ok. 5000 zł brutto). Czy w takiej sytuacji będę musiał płacić składki od działalności i od zlecenia? Słyszałem, że weszły w życie jakieś nowe przepisy.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Ubezpieczeniom na takich samych zasadach podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Tytuł ubezpieczenia do wyboru

W opisywanej sytuacji przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, opłaca obecnie składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w kwocie 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (popularnie zwany pełnym ZUS) – od 1 stycznia 2016 r. w wysokości 2433 zł. Zamierza on jednocześnie zawrzeć umowę-zlecenie, z tytułu której będzie osiągał wynagrodzenie w kwocie sporo wyższej niż deklarowana przez niego podstawa wymiaru składek z działalności.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 9 ust. 2 ustawy systemowej, zgodnie z którą osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (np. z działalności gospodarczej i zlecenia), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.

Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania. Zgodnie z jego treścią zleceniobiorca prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu umowy-zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 – w tym wypadku 2433 zł.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane