statystyki

Od 1 stycznia nowe kody tytułów ubezpieczenia

autor: Anna Kwiatkowska07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:52
Wprowadzenie nowych kodów jest związane z równoczesnym wejściem w życie nowych przepisów o świadczeniach rodzinnych i związanych z nimi przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wprowadzenie nowych kodów jest związane z równoczesnym wejściem w życie nowych przepisów o świadczeniach rodzinnych i związanych z nimi przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Zmiana przepisów zasiłkowych będzie miała także swoje odzwierciedlenie w dokumentach rozliczeniowych.

1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów. Do już istniejących dodano nowe kody tytułu ubezpieczenia:

- 05 80 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,

- 05 81 – osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Wprowadzenie nowych kodów jest związane z równoczesnym wejściem w życie nowych przepisów o świadczeniach rodzinnych i związanych z nimi przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przypomnijmy, że ustawodawca przyznał osobom nieubezpieczonym, którym nie przysługiwałby po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński, świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Pojawiły się więc głosy, że jest to niesprawiedliwe w stosunku do tych ubezpieczonych, którym na mocy przepisów ogólnych zasiłek przysługiwałby w wysokości niższej. Zagwarantowano więc wyrównanie każdego zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł. Oznacza to, że w przypadku pobierających zasiłek macierzyński przedsiębiorców i osób współpracujących będą istniały dwie kategorie ubezpieczonych – tych, których zasiłek wynosi mniej niż 1000 zł, i tych, których wynosi 1000 zł i więcej. Pojawienie się nowego rodzaju ubezpieczonych będzie miało swoje odzwierciedlenie także w kodach. Pozostałe kody nie ulegają zmianie.

Warto dodać, że kolejne zmiany w tym zakresie wejdą w życie 1 kwietnia tego roku, kiedy to pojawi się nowy kod świadczenia – 329 – oznaczający podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Zmieni się również wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jak informuje ZUS, wyrównanie wypłacone za styczeń i luty 2016 r. należy rozliczyć łącznie z zasiłkiem macierzyńskim, z odpowiednim dla zasiłku kodem. Użycie nowego kodu 329 będzie możliwe dopiero podczas rozliczania wyrównania wypłaconego za marzec.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane