Prezydent: nauczyciele nie powinni być zwykłymi pracownikami

23.10.2008, 17:12; Aktualizacja: 23.10.2008, 19:15

Zawód nauczyciela to powołanie, a likwidacja przywilejów nauczycielskich, które trzymają najlepszych ludzi w tym zawodzie, przyniesie efekty całkowicie przeciwne do zamierzonych - powiedział prezydent Lech Kaczyński uczestnikom czwartkowego "edukacyjnego okrągłego stołu".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

  • mir(2008-10-23 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Sprowadzanie robotnika do roli niewolnika to w porządku ???

    Odpowiedz
  • Mural(2008-10-24 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    SMUTNO JEST GDY CZYTA SIĘ O NAUCZYCIELACH.
    ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO TAKĄ OPINIĘ WYSTAWIAJĄ WAM DAWNI UCZNIOWIE -naga prawda.Pewno przez cały czas uważali nauczycieli za osoby,którym się nie płaci za pracę.A to nie był/nie jest/i nie będzie wolontariat.Chyba,że przestaną płacić wszystkim od śmieciarza na premierze czy prezydencie skończywszy.A to już science-fiction.Mnie nie ochodzi,jak sobie kto dorabia,aby pospłacać kredyty,zapłacić rachunki.I chcę aby nikogo nie obchodziło,jak ja sobie radzę.No chyba,że ktoś pomoże mi i da kasę.Moje pensum to 30 godzin tygodniowo+5 godzin,bo pracuję łącząc etaty w dwóch szkołach,na dwie umowy.15+20.Podwójna liczba szkoleń i zebrań.Wczora w domu ok.18,dziś to samo.Dopóki nie kradnę,tylko pracuję na to-wara ode mnie i mojego portfela.Sami pilnujcie swojej moralności.Jeszcze nie leżymy w rynsztoku,abyście mieli prawo nas opluwać.

    Odpowiedz
  • do miernego ucznia spod 14(2008-10-24 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do "emerytowanego nauczyciela" - sprawdź , gdzie zrobiłeś błędy ortograficzne . Jesteś takim nauczycielem jak z koziej d ... i tak dalej.Nigdy nie podszywaj sie pod inteligentnE osoby skoro nawet nie potrafisz wysławiać się w ojczystym języku.

    Odpowiedz
  • darek(2008-10-24 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    W tym roku moje dziecko poszło do szkoły. I od razu mój szacunek do zawodu nauczyciela znacznie wzrósł. Oczywiście nauczyciele są różni, zauważa to juz nawet moja córka. Ale durnie i lenie to naprawde wyjatek. Oczywiście wśród tych porządnych tez sa lepsi i gorsi pedagodzy. Ale trzeba pamietac o jednym, nauczyciel to naprawde wyjatkowy zawód, szczególnie w najmłodszych klasach. I dlatego nie mam nic przeciwko wysokim zarobkom nauczycieli czy chocby - o czym wspomniał Prezydent - przywilejom.

    Odpowiedz
  • Rozgoryczony(2008-10-23 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele to najlepiej zarabiająca grupa zawodowa w Polsce! Tak! Nauczyciele mianowani zarabiają więcej od lekarzy!
    Czy ktoś w tym kraju dostrzeże innych ludzi poza nauczycielami i górnikami???

    Odpowiedz
  • Kate(2008-10-24 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem,kto niszczył UCZNIÓW mądrych.Tak jak nie wszyscy są mordercami,choć niektórzy bywają nie powoduje,że wszyscy siedzimy w więzieniach.Bez uogólnień.Dlaczego z powodu jakiegoś procenta złych nauczycieli/ma to każdy zawód/ma być zbiorowa odpowiedzialność?

    Odpowiedz
  • Willy(2008-10-24 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Popracujcie za półdarmo,to napewno nie będziecie aroganccy i zawsze będziecie w doskonałym humorze.

    Odpowiedz
  • `(2008-10-24 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    "likwidacja przywilejów nauczycielskich, które trzymają najlepszych ludzi w tym zawodzie, przyniesie efekty całkowicie przeciwne do zamierzonych"

    Przywileje przyczyniają się do selekcji negatywnej do zawodu.

    Odpowiedz
  • Niedoszły nauczyciel(2008-10-24 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Porównywanie zawodu nauczyciela do innych to też, moim zdaniem, pomyłka. Nauczyciel to zawód jedyny w swoim rodzaju i nie liczy się w nim to, czy się tyra jak wół, czy nie. Liczą się efekty w edukacji dzieci. A to jest bezcenne.

    Odpowiedz
  • Niedoszły nauczyciel(2008-10-24 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Miałem być nauczycielem angielskiego. Uważam, że byłbym niezłym nauczycielem. Ale nie jestem, bo odstraszyły mnie marne zarobki i konieczność kombinowania, korepetycje, szkoły językowe. Dodatkowo uważam, że coraz mniej w tym zawodzie jest nauczycieli z powołania. Powiedzcie mi jak można się wczuć w rolę, przejąć problemami uczniów, być dobrym, zaangażowanym wychowawcą, jeśli cały dzień biegasz od szkoły do szkoły i interesuje Cię nie to, jak pracujesz ale to, żeby udało się przepracować jak najwięcej godzin i zarobić więcej niż to podłe minimum.

    Nauczyciel dobry, to nauczyciel, który angażuje się w problemy, postępy i sukcesy swoich uczniów i ich wychowanie. Bez pieniędzy zaangażowania nie będzie.

    Bez dobrych nauczycieli edukacja naszych dzieci leży, a skutki będą opłakane. A mało kto chyba rozumie, jak ważna jest funkcja nauczyciela w życiu naszych dzieci i ich przyszłości.

    Odpowiedz
  • emerytowany nauczyciel(2008-10-24 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do tego doprowadzili sami NAUCZYCIELE.,

    Swoją arogancją, niskim poziomem uczenia, a zwalanie na uczni, że się nie chcą uczyć, niszczeniem uczni mądrych, a hołubienie miernoty, bo oto im chodzi.

    Odpowiedz
  • Willy(2008-10-24 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ogólnie odnosi się wrażenie , że to przez wasze nie wyślianie się , są takimi jakimi są.Pozakładali rodziny, obowiązkiem jest utrzymanie siebie i rodziny.>>>Taak!Przez niewysilanie się nauczycieli!!!A może przez alkohol i prochy,które łykali ich rodzice w czasie prokreacji???I tu wtórny brak zdolności do nauki?Nauczyciel może doprowadzić do wodopoju ale napić się każdy musi sam.Dziecko przebywa w szkole 5-8 godzin.5 dni w tygodniu.Resztę czasu ma go pod opieką rodzic.I wtedy czuje się zwolniony ze wszystkiego.Szkoła to nie stacja benzynowa,że podjeżdżasz bryką,odkręcasz wlew paliwa,tankujesz i jedziesz.I nie pytasz o zdodę samochodu.

    Odpowiedz
  • Willy(2008-10-24 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    tak się złożyło,że to jest marzenie większości rodziców.Oddać po urodzeniu.Dzieci z klas 1-3 i tak są już w szkole od 6:30/świetlica od 7:00,o czym wiedzą rodzice/.A że nie można uszczęśliwić wszystkich,to ci właśnie będą szczęśliwi.Całowania w pięty,dłonie itd.nie wymagam.Wystarczą mi pobory za 25 lat pracy.Tak godziwe,jak rachunki które płacę i nie pyta mnie nikt,czy na to zarabiam.Nienauczyciele niech podadzą swoje zawody,znajdę ich fora i tam w wolnych chwilach będę im się odpłacać pięknym za nadobne.

    Odpowiedz
  • julian, Olsztyn(2008-10-24 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    W angażu nauczyciela jest czarno na białym : 40 godz. tygodniowo , w tym 18 dydaktycznych / z reguły jak pokazują sondaże jest to 44-45 godz./.Wakacje owszem , ale w praktyce dopiero od ok. 4,5 lipca / dyżury zw. z poprawkami / do zaledwie 23,24 sierpnia ( ! ) - Rady Pedagogiczne , jedna za drugą. I mit o urlopach nauczycieli. W szkolnictwie nie ma urlopu jak w innych branżach. Jeśli chce się załatwić sprawy np. w Urzędzie , trzeba znaleźć zastępstwo/ no na siłę można by to nazwać jako UO , za zgodą Dyrektora/. I ostatnia sprawa - nauczyciele zaczynający pracę na przełomie lat 70/80-tych mieli gwarancje emerytury po 30 latach pracy, ale w zamian musieli ukończyć studia oraz zacząć pracę zgodnie z nakazem pracy , często w odległej miejscowości.

    Odpowiedz
  • najpracowitszy zawód(2008-10-24 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    SMUTNO JEST GDY CZYTA SIĘ O NAUCZYCIELACH.
    ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO TAKĄ OPINIĘ WYSTAWIAJĄ WAM DAWNI UCZNIOWIE .
    I bez wyjątku czy byli bardzo dobrymi uczniami , czy mniej zdolnymi .
    Ogólnie odnosi się wrażenie , że to przez wasze nie wyślianie się , są takimi jakimi są.
    Pozakładali rodziny , obowiązkiem jest utrzymanie siebie i rodziny.
    Czym bardziej ktos jest odpowiedzialny i pracowitszy dostrzega , że jest wyzyskiwany , pracuje za marne grosze po 14 godzin na dobę.
    Inni nie wytrzymują , wyjeżdżają z kraju. Widzą przepaść i mają poczucie ogromnej krzywdy , że są polakami.
    Z perspektywy lat dostrzegają, że to wasza zasługa jest w tym , że zamiast uczyć i nauczyć to szkoda było czasu na w kuwanie pamięciowe całych stron , zamiast logicznego myslenia i uczenia interpretacji.
    Chcąc nawet się z tymi opiniami nie zgodzić , to źle nie macie 18 godzin pracy tygodniowo, ferie, wakacje, święta, zielone niedziele , pewne .
    I jeszcze mozliwość udzielania korepetycji za słone pieniądze.

    Odpowiedz
  • Pan Prezydent powinien ich opłacać(2008-10-24 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    z własnych środków finansowych . Jest nowy pomysł. Zaraz po urodzeniu będziemy dzieci oddawać nauczycielom ,wówczas Oni będą mieli prace ,my też bo na nich będziemy musieli pracować a dzieci będą dobrze wyszkolone.

    Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2008-10-24 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Należy wziąć nauczycieli na piedestał, a wszyscy powinni całować ich po piętach. Przecież to ELITA intelektualna. Bez nich nasze dzieci zginą marnie. Należy także opodatkować wszystkich innych (gorszych) Polaków np. po 500 PLN i przeznaczyć te pieniądze na luksusowy odpoczynek dla nauczycieli po CIĘŻKIM tygodniu pracy. Może na Wyspach Kanaryjskich?

    Odpowiedz
  • znik(2008-10-23 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    a ten bufon znowu bawi się w populizm. wielki obrońca nauczycieli się znalazł.

    Odpowiedz
  • tomek(2008-10-23 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę że nasz prezydent to nie tylko wybitny prawnik, ale także ekonomista i psycholog dziecięcy. Tylko pogratulować PiS'owi że maja takiego prezydenta!

    Odpowiedz
  • jan(2008-10-23 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    zamiast tracić pieniądze na bale prezydenta na i czartery samolotów powinno się je przeznaczyc dla nauczycieli

    Odpowiedz